Москва го предупреди Вашингтон дека нема да победи во трката во вооружување

Сергеј Рјабков
Сергеј Рјабков / EPA-EFE/THOMAS PETER / POOL

Ако Соединетите Држави очекуваат да победат во следната трка во вооружување, тогаш Вашингтон греши, рече висок руски дипломат во забелешките објавени во средата, додавајќи дека не може да се исклучи воен конфликт меѓу Москва и НАТО, пренесува Ројтерс.

Сергеј Рјабков, заменик-министер за надворешни работи на Русија задолжен за врски со САД, неширење и контрола на оружјето, изјави за весникот „Известија“ дека сегашните околности не се „погодни“ за разговори за оружје со Вашингтон.

„Ако Соединетите Држави очекуваат да победат во следната трка во вооружување, повторувајќи го до одреден степен искуството од претседателствувањето на Роналд Реган… тогаш Американците грешат“, ја цитира Известија изјавата на Рјабков.

Врските на Русија со многу западни земји се влошија по нејзината целосна инвазија на Украина во февруари 2022 година, при што Москва сега вели дека се бори против она што го нарекува „колективниот Запад“ во Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин му рече на Западот дека „не блефира“ кога рече дека ќе употреби нуклеарно оружје доколку биде загрозен територијалниот интегритет на Русија, и ја задржа можноста Русија да продолжи со нуклеарните тестирања.

Рјабков го повтори ставот на Русија дека Москва не се заканува со воен конфликт со НАТО, но рече дека можната ескалација зависи од акцијата на алијансата.

„Времето е целосно на страната на НАТО“, рече тој.

Врските на Москва со Вашингтон беа толку лоши што беше можен „раскин“, но Русија „никогаш нема да иницира таков чекор“, додаде тој.

„Ситуацијата не е погодна за размена на сигнали (за контрола на оружјето), дури и за такви клучни прашања“, рече Рјабков.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ