Македонскиот тренер Емил Рајковиќ испиша историја во една од најсилните европски лиги

Фото: facebook CSKA Basketball

Maкедонскиот најдобар кошаркарски тренер, Емил Рајковиќ влезе во историјата на ВТБ лигата откако неговата ЦСКА Москва вчера славеше против Локомотив Кубан со 86:73.

Имено, Рајковиќ успеа да стане само шестиот стратег од формирањето на оваа лига кој успеал да дојде до троцифрен број победи.

До бројката од 100 победи Рајковиќ дојде како тренер на Астана, Автодор и ЦСКА Москва. Зад себе има две признанија тренер на годината во 2019. и 2023. година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот