Кремљ вели дека планот на ЕУ за преземање приходи од замрзнати руски средства се уште е кражба

Димитри Песков / Фото: Sergei Bobylev / Sputnik / Profimedia

Русија би го сметала запленувањето на приходите од нејзините замрзнати средства во Европската унија како кршење на сите норми на глобалниот економски систем, изјави во средата портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

Земјите на ЕУ формално усвоија план за искористување на неочекуваните профити од средствата на руската централна банка замрзнати во ЕУ за одбрана на Украина, соопшти оваа недела белгиската влада.

Групата седум (Г7) ги замрзна руските финансиски средства во вредност од околу 300 милијарди долари веднаш откако Москва испрати десетици илјади војници во Украина во 2022 година. ЕУ очекува средствата да донесат околу 15-20 милијарди евра (16,30-21,70 милијарди долари) во добивката до 2027 година.

„Можеме да видиме дека се внимателни, ја разбираат потенцијалната опасност од таквите одлуки и потенцијалните последици за себе кои се неизбежни. Затоа тие отидоа на помалата опција (наспроти конфискација на целиот имот). Но, дури и помалата опција за нас не е ништо помалку од експропријација“, рече Песков на брифингот со новинарите.

Песков рече дека Москва сè уште работи на одговорот на таквиот потег и внимателно ќе го следи неговото спроведување.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот