Косовскиот МУП потврди дека започна со отстранување на српските регистерски таблички

Министерството за внатрешни работи на Косово, заедно со косовската полиција, започнаа со акции за отстранување на српските регистарски таблички на сите премини за влез на Косово . Веста ја потврди косовското МВР во второто соопштение од утрово. Во исто време, тие објавија видео кое покажува дека таличките се се вадат, пишува Косев.

„Во оваа прилика, Министерството за внатрешни работи донесе одлука со која се обврзува да се обезбедат регистарски таблички за сите возила со српски регистарски таблички што влегуваат во Косово на сите премини. Косовската полиција ги презеде сите неопходни мерки за да го минимизира доцнењето на премините “, соопшти Министерството.

Во исто време, како што пишува Косев, тие ги известуваат граѓаните што циркулираат од Косово во правец кон централна Србија, дека можат да користат српски регистарски таблички, но дека мора да обезбедат привремени регистарски таблички при влез во Косово и за сообраќај во рамките на Косово.

Од утрово, специјални единици на косовската полиција се лоцирани во непосредна близина на двата гранични премини на Северот на Косово – Јариње и Брњак.

Припадниците на косовската полиција претходно поставија неколку мобилни контејнери за склопување во непосредна близина на Јариње вчера и ноќта помеѓу саботата и неделата.

Белград и Приштина веќе една недела најавуваат дека ќе започнат со имплементација, како што косовските власти го нарекуваат реципроцитет, од 15 -ти – отстранување на српските таблички и таблички на северно Косово.

Сообраќајот во моментов е блокиран на двата премини, па патниците минуваат пеш во двата правци и по Јариње и Брњак

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот