Кој ќе биде наследникот на Тухел: Познати сите кандидати за местото тренер на Баерн

фото: EPA-EFE/ANNA SZILAGYI

Откако одржа серија разговори со првите луѓе на Баерн Минхен, Томас Тухел ќе се раздели со клубот на крајот од сезоната.

Ова предизвика големо внимание во јавноста, но го отвори и прашањето кој ќе биде наследникот на Тухел. Клубот од Минхен веќе е во потрага по нов тренер, а се шпекулира и за неколку сериозни кандидати.

Според некои германски медиуми, меѓу најсериозните кандидати за тренерската позиција во Баерн се Оле Гунар Солскјер, Чаби Алонсо, Зинедин Зидан, Антонио Конте и Себастијан Хенес.

Зидан, иако без работа од 2021 година, можеби ќе може да се најде на клупата на Баерн, но има одредени пречки. Имено, прашање е дали Зидан би се согласил на платата што би им била понудена на другите кандидати, а исто така, пречка може да биде и јазичната бариера.

На листата на потенцијални кандидати за стратег на баварскиот гигант е и Конте. Покана од ваков калибар секако би била меѓу оние покани кои не се одбиваат, а Конте веќе се докажа во клубови како Интер, Челси и Јувентус.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот