Кнесетот одлучи да не ја признава палестинската држава

Кнесет / Фото EPA-EFE/ABIR SULTAN

Израелскиот парламент (Кнесет) денеска одлучи да не го признае формирањето палестинска држава. За одлуката гласаа 99 пратеници, додека против беа деветмина, пренесува „Ерусалим Пост“.

„Израел ќе продолжи да се противи на едностраното признавање на палестинската држава. Таквото признавање по масакрот на 7 октомври ќе биде голема награда за тероризмот што беше без преседан и ќе претставува пречка за секој иден мировен договор“, се наведува во соопштението.

Со оваа одлука, 120-члениот Кнесет ја поддржа владината декларација од неделата, која се противи на едностраното признавање на палестинската држава од страна на Израел, по неколкуте меѓународни повици за дозволување палестинска држава.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот