Киев бара од Варшава да ги казни оние што стојат зад фрлањето на украинското жито

Олександр Кубраков / Фото EPA-EFE/Chris J. Ratcliffe

Киев ја повика Варшава да ги казни одговорните за излевањето на украинско жито на границата во текот на викендот, изјави во понеделникот вицепремиерот Олександр Кубраков.

Околу 160 тони украинско жито беа уништени на полската железничка станица за време на протестите, а како што изјави висок украински функционер во неделата, тоа е акт на „неказнување и неодговорност“.

„Оние кои го оштетија украинското жито мора да бидат пронајдени, неутрализирани и казнети. За ова се заинтересирани две пријателски цивилизирани европски држави“, напиша Кубраков на Икс.

Полските фармери кои протестираат поради, како што ја опишуваат, нелојалната конкуренција од Украина и еколошките регулативи на Европската унија, ги блокираа граничните премини со Украина, како и автопатите, и намерно истураа украински производи од железничките вагони.

Претходни инциденти со истурање жито од возови се случија на границата со Украина минатата недела.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски во неделата рече дека е важно Украина да одржува блиски односи со Полска, но и дека Киев е подготвен да ги брани бизнисите што се повредени од блокадите на границата од полските демонстранти.

„За жал, блокадата продолжува“, изјави на телевизија портпаролот на украинската гранична служба Андриј Демченко.

„Вкупно, 2.200 камиони чекаат на ред на полска територија и (полските) земјоделци пуштаат неколку возила (вкупно) на час во двете насоки. Поблокирани се камионите што доаѓаат од Украина“, рече тој.

Украина рече дека блокадата предизвикала сериозни економски загуби и ги попречила нејзините воени напори.

Во него се вели дека прекуграничниот транспорт е зголемен поради војната со Русија и фактот дека нејзините главни извозни и увозни рути низ Црното Море биле блокирани.

Земјоделците ширум Европа демонстрираа поради низа поплаки, вклучително и, како што велат, нелојалната конкуренција од странство, особено од Украина, по одлуката на ЕУ во 2022 година да се откаже од давачките за увоз на украинска храна во лицето на војната со Русија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот