Како законот за уништување на шумите ги загрозува какаото и кафето?

кафе зачини
Фото; Profimedia

Стотици илјади тони кафе и какао складирани во магацините на ЕУ се во опасност да бидат уништени како резултат на законот на блокот за уништување на шумите, кој стапи на сила во јуни оваа година. Законот има за цел да ја забрани продажбата во блокот на производи како што се кафе, какао, палмино масло и гума се додека тие се одгледуваат во области кои се обесшумени.

Сепак, и Интерконтиненталната берза (IИЦЕ, едно од главните места за тргување со фјучерси за кафе и какао, и Светскиот трговски центар, заедничка агенција на ОН и Светската трговска организација, предупредија дека кафето и какаото се произведуваат и складираат во ЕУ за време на периодот на транзиција што трае до декември 2024 година може да се смета за непостоечка во согласност со правилата и мора да биде продадена или дури и уништена.

Околу 70% од какаото во светот доаѓа од Брегот на Слоновата Коска и Гана, каде што уништувањето на шумите и детскиот труд се широко распространети. Најдобри светски производители на кафе се Бразил, Виетнам, Колумбија и Индонезија. „Ако складираните количини завршат на пазарот во периодот на транзиција, тоа ќе биде добро.

Но, ако се задржат и бидат пуштени по завршувањето на преодниот период, тоа нема да биде добро“, рече Памела Коке-Хамилтон, извршен директор на Светскиот трговски центар. Тоа значи дека производителите најверојатно ќе го испратат на друго место „или ќе го фрлат“, рече таа. Во документот што го прикажува проблемот, ИЦЕ рече дека речиси 200.000 метрички тони какао и 150.000 метрички тони зрна кафе биле задржани под овластување во пристаништата низ Европа во текот на летото.

Правилата на ЕУ се сметаат за клучен дел од водечкото законодавство за животната средина на Зелениот договор и имаат за цел да ја спречат потрошувачката на блокот да предизвика поголема штета на земјите надвор од нејзините граници. За производителот на чоколади, Бери Калебо, „финансискиот ризик би бил многу значаен“, рече Николас Мунард, директор за одржливост и земјоделско производство на компанијата. ЕУ е најголемиот пазар за Бери Калебо, најголемиот светски производител на чоколада, кој обработува околу 20% од светската култура на какао секоја година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот