Како подемот на десницата во Европа ќе влијае на решавањето на косовското прашање?

Политичката карта на Европа забрзано се менува надесно, во голем број земји на ЕУ, партиите со префиксот „конзервативна“ и „националистичка“ постигнуваат се подобри и подобри резултати на изборите, дури и формираат влади, а од неодамна е најавено и можност за нивно окрупнување и заедничко учество на изборите за Европскиот парламент кои треба да се одржат во јуни следната година.

Со тоа што повеќето од овие партии застапуваат критички став кон политиката на меѓународната заедница по прашањето на Косово, а некои дури бараат нивните матични земји да ги повлечат одлуките за признавање на независноста на Косово, се поставува прашањето дали и како подемот на десницата ќе влијае на решавањето на косовското прашање и дијалогот меѓу Белград и Приштина?

Соговорниците на порталот „Косово онлајн сметаат дека, без разлика што повеќето европски десничарски партии имаат резерви кон Косово како независна држава и сочувствуваат со Србија и Србите, мали се шансите да има порадикален пресврт кога станува збор за политиката на Западот и одделни земји кон Приштина. Сепак, посочуваат, она на што може да сметаат Белград и Србите на Косово е дека со зајакнувањето на десничарските партии ќе има „омекнување на политиката“ кога е во прашање Косово, односно ќе има поголемо разбирање на политиката и интересите на Србија на меѓународните форуми и европските институции.

Во последните години и месеци, екстремно десничарските партии ја презедоа власта во Италија, го проширија своето владеење во Унгарија, добија коалициска улога во Финска, станаа дефакто владини партнери во Шведска, влегоа во парламентот во Грција и постигнаа неверојатни резултати на изборите во Холандија. и регионални избори во Австрија но и Германија.

Десничарските партии, како Алтернатива за Германија (AfD) или Партијата на слободата на Австрија, добиваат се поголема поддршка од граѓаните во нивните земји. Слично е и во Франција, каде што Националниот фронт се засилува и во неодамнешните избори во Шпанија, централно-десничарската Народна партија освои најмногу гласови.

Посебно интересна е ситуацијата во Германија, која е еден од најважните поддржувачи на Приштина. Надворешната политика на таа земја сега ја водат „зелените“, кои отворено лобираат за независно Косово. Од друга страна, во март годинава, АфД поднесе барање во Бундестагот Берлин да го повлече признавањето на Косово, бидејќи, како што наведоа, „таа лажна држава – пропаднала“. Тие посочија дека Косово е одвоено по илегалната агресија на НАТО врз СРЈ и дека „и покрај едностраното прогласување независност во 2008 година без референдум, истовремено толерирајќи протерување на стотици илјади Срби, Евреи и други неалбанци и непочитување на волјата од српското малцинство на север, Косово не само што е најсиромашна на Западен Балкан, тоа е веќе втора најсиромашна „држава“ во Европа, по Молдавија“.

Десничарските партии сакаат да го прошират своето влијание надвор од границите на нивните матични држави и да го подигнат на ниво на целата ЕУ, па затоа лидерот на партијата италијанска лига и вицепремиер во десничарската влада на Џорџо Малони, Матео Салвини пред неколку дена ги собра сродните европски партии во Фиренца со цел да се договорат за заеднички настап на изборите за Европскиот парламент во јуни следната година.

Сегашната прогноза за изборите за ЕП сугерира дека партиите од оваа групација ќе имаат значителни успеси и ќе станат четврта, а во случај на големи изненадувања, можеби и трета по големина сила во ЕУ, по десноцентристичката Европска народна партија (ЕПП).

Петар Ќурчиќ од Институтот за европски студии смета дека не се големи изгледите дека зајакнувањето на десницата во одредени европски земји и нивното собирање пред изборите за Европскиот парламент значително ќе влијае на решението на косовското прашање, но тие партии, имајќи го предвид нивниот христијански идентитет и почит кон Србија и српскиот народ, ќе покажат повеќе разбирање за Србите и српското културно наследство во Косово.

„Секаде каде што досега победила десницата, а јас зборувам за земјите кои ја признаа независноста на Косово, тоа не влијаеше многу на промената на позицијата на тие земји за важните прашања, без разлика дали тие партии имаат повеќе или помалку симпатии за христијанското наследство на Косово или критички однос кон НАТО пактот. Мислам дека оние земји кои ја признаа едностраната независност на Косово нема да го променат својот став, но можеме да кажеме дека некои од тие партии, особено имајќи го предвид нивниот христијански идентитет, покажале почит кон Србија и Србите и дека сега околностите се многу тешки, особено со постојаниот притисок што владата на косовскиот премиер Албин Курти го врши врз српската заедница на Косово, мислам дека десничарските партии можат да покажат повеќе разбирање, особено кон српското културно наследство на Косово“, вели Ќурчиќ за Косово онлајн.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот