Јужна Кореја обезбедува 19 милијарди долари поддршка за производство на чипови

Јун Сук-Јол / Фото EPA-EFE/YONHAP

Јужна Кореја денеска објави пакет помош од 26 трилиони вони (19 милијарди долари) за домашната индустрија за чипови за да ѝ помогне да се соочи со жестоката конкуренција на глобалниот пазар. Претседателот Јун Сук Јеол рече дека програмата за финансиска поддршка вредна околу 17 трилиони вони се планира да се спроведе преку државната развојна банка за поддршка на инвестициите во индустријата за полупроводници, соопшти кабинетот на претседателот.

„Како што сите знаеме, полупроводниците се област каде што војната моментално се води со полна сила и сите средства. Победата или поразот ќе зависи од тоа кој е првиот што ќе произведе врвни полупроводници“, рече Јун на состанокот со владините претставници.

Јужна Кореја, матичната земја на најголемите светски производители на мемориски чипови Самсунг и СК Хиникс, заостанува зад некои ривали во области како што се дизајнот на чипови и договорното производство.

Уделот на Јужна Кореја во глобалниот сектор за дизајн на чипови и нивно рекламирање и продажба, во кој доминираат компании како американскиот гигант Nvidia, кој дизајнира чипови и го аутсорсинг производството на други, е околу еден процент, соопшти кабинетот на претседателот. Исто така, постои јаз меѓу домашните производители на чипови и водечките договорни производители како што е тајванскиот TSMC, забележуваат тие.

Претседателот рече дека ќе се формира фонд вреден трилиони за да се поддржат производителите на опрема и компаниите кои дизајнираат чипови, но го снабдуваат производството. Министерот за индустрија Ан Дук-Геун нагласи дека владата има намера да помогне да се зголеми уделот на Јужна Кореја на глобалниот пазар за немемориски чипови, како што се мобилните процесори, од сегашните два на 10 проценти.

Пакетот за помош е поголем отколку што неодамна го сигнализираше министерот за финансии Чои Санг-мок, кој рече дека владата цели на повеќе од 10 трилиони вони како поддршка за инвестиции и истражување во чипови. Министерот за финансии на брифинг со новинарите рече дека пакетот е на исто ниво со програмите на земјите во светот.

Многу земји, од Кина до Соединетите Американски Држави, обезбедуваат десетици милијарди долари грантови и други средства за да им помогнат на домашните производители на чипови. Јужна Кореја гради мега кластер чипови во Јонгин, јужно од главниот град Сеул, за да привлече производители на опрема за чипови и компании кои ги дизајнираат, но немаат свои капацитети.

Ветувајќи дека ќе ги инвестира сите расположливи ресурси во индустријата за чипови, претседателот Јун на почетокот на годината рече дека ќе ги продолжи даночните олеснувања за инвестиции во домашната индустрија за полупроводници за да го поттикне вработувањето и да привлече повеќе професионалци, потсетува Ројтерс.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот