Израелската армија уби 14-годишен Палестинец на Западниот Брег

Израелска армија / Фото EPA-EFE/NEIL HALL

Израелската армија објави дека застрелала и убила палестински тинејџер на окупираниот Западен Брег, откако тој се обидел да изврши напад со нож.

Израелските сили „забележале терорист кој доаѓа во нивна насока и се обидел да изврши напад со нож (…), војниците го застрелале и го убиле“, се вели во соопштението на армијата.

Палестинското Министерство за здравство во Рамалах потврди дека 14-годишното момче Мајд Сахир Арамин било убиено од израелските сили.

Инцидентот се случил во близина на Хеброн, во јужниот дел на Западниот Брег, соопштија армијата и палестинското министерство.

Од почетокот на војната во Појасот Газа, насилството ескалира на Западниот Брег. Според палестинските власти, најмалку 519 Палестинци се убиени на Западниот Брег од израелски војници или израелски доселеници од почетокот на војната на 7 октомври.

Во палестинските напади загинаа најмалку 12 Израелци во истиот период на Западниот Брег, според извештајот на АФП заснован на официјални израелски податоци.

Западниот Брег е окупиран од Израел од 1967 година.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот