Израел го прекршува примирјето во Газа, обвинува Хамас

Фото: EPA-EFE/HAITHAM IMAD

Хамас го обвини Израел за „флагрантно кршење на прекинот на огнот“ во северниот дел на Појасот Газа, но рече дека „се уште се посветени на прекин на огнот се додека непријателот е предаден“. Асошиетед прес пренесува дека во соопштението Хамас ги повика посредниците да интервенираат за да се одржи прекинот на огнот.

Претходно, ИДФ соопшти дека неколку војници биле полесно повредени откако „три експлозивни направи биле активирани во близина на војниците на ИДФ на две различни локации во северниот дел на Појасот Газа“.

Се тврдеше дека „на една од локациите терористите отвориле оган и врз војниците, кои возвратиле“.

За време на затишјето во борбите, се верува дека израелските и борците на Хамас се во непосредна близина еден до друг во северниот дел на Газа.

Примирјето трае петти ден.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ