И Словенците страдаат од неоправдани профити и лихварски маржи: што покажа првата анализа?

Првата анализа на мониторингот на цените во синџирот на исхрана допрва треба да открие кој може да ги користи неправедните профити и лихварските маржи во Словенија.

Досегашните собрани податоци се споредливи со податоците на заводот за статистика, но набљудуваниот период е прекраток за подлабоки анализи, забележуваат од Министерството за земјоделство. На крајот на мај минатата година, премиерот Роберт Голоб најави следење на цените на земјоделските култури и прехранбените производи во целиот синџир.

Како што рече, Владата сака да открие „кој во синџирот има неоправдани профити и лихварски маржи“. Министерството за економија, туризам и спорт потоа издаде наредба со која се определуваат производители, посредници, преработувачи и трговци како субјекти за известување. Даночните обврзници испратија податоци за периодот до и заклучно со ноември, а Министерството нивната анализа му ја довери на Биотехнолошкиот факултет во Љубљана.

Тие додадоа дека петмесечниот набљудуван период е релативно краток и дека подлабока анализа на настаните во синџирот на снабдување со храна ќе биде можна на подолг временски период. Проектната група, исто така, се согласи дека за да се утврдат статистички трендови, потребно е собирање податоци за најмалку една календарска година. Инаку, поголемиот дел од храната што трговците ја продавале во предметниот период била претежно од словенечко потекло. Ова особено важи за секторите каде Словенија има висок степен на самодоволност, како што се пченично брашно, леб, говедско месо, пилешко, млеко, јогурт, јајца, јаболка, моркови и компири.

Помала застапеност на словенечките производи е забележана во секторите свинско месо, полутврди сирења, зелена салата и кромид. Прашањето за регулирање на односите во синџирот на снабдување со храна е сè поактуелно и во ЕУ. До крајот на јуни годинава ќе формира опсерватории кои ќе ги следат производствените трошоци, маржите и трговските практики во синџирот на исхрана.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот