Хрватска зависи од увоз на јајца од Полска, Бугарија и Албанија

Фото: Alexander Ryumin / TASS / Profimedia

Хрватска секоја година увезува се повеќе јајца, покажуваат новите податоци на Министерството за земјоделство. Така, вкупниот увоз на сите јајца во првите 11 месеци од минатата година изнесувал околу 7530 тони, а извозот само 1550 тони.

Надворешно-трговскиот дефицит е поголем за 21,5 отсто во однос на истиот период лани. Што се однесува до свежите пилешки јајца за конзумација, во првите 11 месеци се увезени околу 6.000 тони, а во целата година пред минатата година, односно во сите 12 месеци увезле 5.600 тони.

Во текот на 2021 година, пак, увозот изнесуваше 4.600 тони. Затоа може комотно да се каже дека само во претходните две години увозот на јајца скокнал за дури една третина во однос на 2021 година.

Лани најмногу јајца, околу 1430 тони, увезовме од Полска, потоа Бугарија (965), Албанија (920) и Германија (820 тони), информира Даница.хр.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот