Хрватска ја разгледува можноста за воведување задолжителен воен рок

Фото: МИА

Хрватската Влада ќе го разгледува предлогот на Генералштабот на вооружените сили на Хрватска и Министерството за одбрана за воведување на задолжителен воен рок.

Потпретседателот на хрватската Влада, Томо Медвед изјави дека е неопходно да се воспостават одредени модули на задолжителен воен рок и најави дека конечниот предлог ќе биде доставен на јавна консултација.

Во однос на уставната одредба за приговор на совеста, Медвед посочи дека, покрај класичната компонента на воениот рок, постои и компонента неопходна за секое општество, вклучително и хрватското, во која преку одредени облици на служење би биле обучени за други должности.

– Јавната дискусија подразбира вклучување на сите аспекти, сите учесници во процесот на одлучување, како што е вообичаено случај при секое носење законски или подзаконски акти. Сите актери кои учествуваат во тој процес се поканети на активно учество, т.е. активен придонес и давајќи свои мислења, сугестии и ставови, посочи Медвед.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот