Хаити доби нов премиер

Гери Конел / Фото EPA/Jean Jacques Augustin

Преодниот совет на Хаити денеска го назначи Гери Конил, поранешен премиер на земјата и регионален директор на УНИЦЕФ за Јужна Америка и Карибите, за нов премиер.

Конел ќе го замени привремениот премиер Мајкл Патрик Бојсверт, кој беше назначен откако премиерот Ариел Хенри поднесе оставка во април.

Новиот премиер ќе се соочи со предизвиците на сиромаштијата, инфлацијата од 29 отсто и насилните банди кои држат околу 80 отсто од главниот град Порт-о-Пренс под своја контрола.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот