ФОТО: Со заедничка фотографија пред гол Вучиќ и Мицотакис испратија порака за соработка на братските народи

Вучиќ и Мицотакис/Фото: Инстаграм

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис и српскиот претседател Александар Вучиќ на своите профили на Инстаграм ја најавија заедничката средба во Белград на која во фокусот е економската соработка меѓу Грција и Србија.

„Мило ми е што сум со мојот пријател Александар и многу му благодарам за гостопримството. Сигурен сум дека вечерва и утре ќе постигнеме многу голови во нашите билатерални односи и во нашата соработка“, напиша Кирјакос Мицотакис во описот на фотографијата, фотографирана пред гол.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kyriakos Mitsotakis (@kyriakos_)

„Овој гол зад мене и премиерот Мицотакис го купи татко ми за малиот Вукан (с.с. шестгодишниот син на премиерот на Србија). Јас и Кирјакос само се сликавме со топката. Среќен сум што можам да го угостам големиот пријател на Србија, горд сум и на нашиот личен однос, верувам дека вечерва и утре ќе постигнеме големи резултати во унапредувањето на соработката на братските народи, српскиот и грчкиот“, напиша Вучиќ на својот Инстаграм профил.

Средбата на грчкиот премиер со претседателот на Србија ќе се одржи денеска претпладне. Следуваат проширени разговори на делегациите на двете земји, а потоа двајцата лидери ќе дадат изјави за новинарите.

Во 12:00 часот Кирјакос Мицотакис ќе присуствува и ќе зборува на грчко-српскиот бизнис форум во организација на Стопанската комора на Србија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот