ФОТО | Најнеобичниот аеродром во светот со писта која исчезнува двапати на ден

Фото: Atlas Photo Archive/Jonathan Mitchell / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia

Можеби најнеобичниот аеродром во светот се наоѓа на островот Бара во Шкотска и е единственото место во светот каде комерцијален лет слетува на плажа, пишува „Пункуфер“.

Се разбира, нема да летате со „Ербас“, туку со мал, специјално дизајниран авион што може да слета на песок. И секако, само ако е плима.

Самиот распоред на летови, кој зависи од плимата, го прави овој аеродром необично освежување во воздушниот сообраќај, во романтична смисла, а уникатното искуство на буквално паѓање од небо во спектакуларниот шкотски пејсаж мора да биде неверојатно.

Сообраќајна линија

Првите авиони слетале на песокот на широкиот, плиток залив Трајг Мор на северниот дел на островот Бара во јуни 1936 година. Денес, тоа е една од најпрометните локации на „Хајлаендс енд ајлендс еирпорт“ (Highlands and Islands Airports Ltd.) со број на патници кој годишно надминува 14 илјади.

Аеродромот во Бара има два влезни лета од Глазгов и два појдовни лета до Глазгов секој ден. Тоа е од големо значење за жителите на овој далечен остров, но и за зголемениот број туристи кои доаѓаат да се восхитуваат на неговата природа.

Писта под морето – двапати на ден

Аеродромот Бара се наоѓа на 1,5 метри надморска височина. Има три кратки писти означени со дрвени столбови и поставени во триаголник за да можете секогаш да слетувате по ветерот. Успешноста на напорното слетување на песокот не зависи само од пилотот, па затоа персоналот двапати дневно го собира ѓубрето што го носи плимата од плажата и се грижи за чистотата на пистите.

Впрочем, ова е единствената плажа во светот каде замокот од песок може да предизвика авионска несреќа. Иако аеродромот не е лиценциран за ноќни летови, итните летови можат да полетаат дури и по стемнување благодарение на специјалните возила што ја осветлуваат пистата и рефлектирачките ленти на плажата.

Временската лента е знак

Кога аеродромот е затворен и нема летови, плажата е обична јавна плажа и место за рекреација, шетање со кучиња, собирање школки и сурфање, а воздушните патеки стануваат шеталиште, популарно и кај локалното население и кај туристите.

Единствено важно, а официјално се бара од сите посетители, е да се следи позицијата на ветропловот кој го најавува летот и опасноста на плажата: долното крило значи дека небото е чисто, а горе значи бегајте, аеродромот е во функција.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот