Финансиски хороскоп за декември: Кого го очекува вистинско богатство, а кого финансиска пропаст

Фото: Bildagentur-online/Joko / Alamy / Alamy / Profimedia

Во продолжение прочитајте што ви подготвиле ѕвездите на финансиски план во декември.

Овен

Очекувајте значителни непланирани трошоци. И покрај вашите најдобри напори да заштедите пари, ќе има моменти кога ќе треба да издвоите пари. Освен тоа, можно е деловно партнерство со претставници на знакот Вага да ви донесе дополнителен приход. Се советува да избегнувате комуникација со измамници, а сите финансиски проблеми да ги решавате со луѓе од доверба. Важно е да се движите напред рамо до рамо само со оние на кои можете да им верувате. Ова е идеално време за креативна работа, носење важни и нестандардни одлуки. Сега најважно е да имате трпение, издржливост и да не брзате со работите. Ова е особено точно за втората половина од месецот.

Бик

Вашата финансиска состојба во декември е многу неизвесна. За Венера периодот на растење ќе заврши на почетокот на месецот, па Бикот ќе почне да губи сила. Веќе во првите денови од месецот потрудете се да ги завршите сите најважни работи, не оставајте ништо за крајот на годината. Дел од парите можете да ги потрошите на себе, на ажурирање на гардеробата, на подароци за Нова година, но подобро е тоа да го направите пред 13-ти, бидејќи тогаш започнува периодот на ретрограден Меркур. Ако сте во брак, вашиот партнер можеби неефикасно ги користи вашите пари. Истото важи и за деловните партнерства каде што има потешкотии во проценката на финансиските аспекти. Се препорачува важните финансиски одлуки да се одложат до крајот на месецот за да се постигне поголема стабилност во оваа област.

Близнаци

Астролозите препорачуваат да престанете да зборувате за вашите планови со странци. Овој совет ќе биде важен поради ретроградниот Меркур. Астролозите силно советуваат да се задржи независноста во сè. Ако треба да потрошите многу пари, тогаш подобро е да го направите тоа сами, без туѓи совети. Мислењето на другите луѓе може да ги збуни Близнаците и да ги лиши од финансиска среќа. Вашиот обид за промоција во декември ќе биде одложен. Сепак, следниот месец ќе имате можност да заработите пристојни пари правејќи го она што порано ви беше хоби.

Рак

Во декември ќе можете да заработите значителна сума на пари, но во исто време ќе имате и трошоци. Се чини дека и покрај напорите, немате пари за долгоочекуваните ситници за кои сонувавте. Бидете порационални во управувањето со вашите финансии. Планирајте сѐ за новогодишните празници однапред. Во декември не треба да има знаци на ризик или авантура. На крајот на годината дефинитивно не можете да ѝ верувате на вашата интуиција.

Лав

Лавовите ќе продолжат да уживаат во финансиската среќа и покрај влошената положба на Меркур и Венера. Комуникацијата со драги луѓе ќе ви помогне. Претставниците на овој знак на крајот на годината ќе можат да решат многу проблеми и да ги зголемат приходите, да стекнат нова мотивација и правилно да ги вложуваат парите. Сето ова ќе стане возможно ако не изгубите срце и се опуштите. Можни се трошоци поврзани со домувањето, кои би можеле да се решат кон средината на месецот.

Девица

Финансиската среќа ќе продолжи да им се насмевнува на Девиците, но само до 12 декември, бидејќи тогаш започнува периодот на ретрограден Меркур, кој многу ќе влијае на нивните животи. До 13.12. имате можност да заработите значителни суми на пари. Ќе можете да се носите со монотони и тешки работни и креативни задачи, но подобро е сето тоа да го направите пред 13 декември. Астролозите ги советуваат Девиците да инвестираат пари во само-развој и нови вештини. Исто така е корисно да размислувате за вашето здравје.

Вага

На 4.12. Венера, главниот заштитник на Вагата, го започнува своето патување под покровителство на Шкорпијата, па претставниците на овој знак ќе доживеат пад на среќата, енергијата и силата. Првите денови од месецот можете да ги посветите на активна работа и купување или да ги посветите на промена на средината. Најважно е најитните финансиски и работни прашања да не останат без надзор. На крајот на годината можеби нема да им остане сила. Вагите кои се во брак може да чувствуваат дека нивниот партнер неправедно го троши заедничкиот буџет.

Шкорпија

Сосема е можно Шкорпиите да треба да потрошат значителна сума во декември – на подарок или на себе, на куќа. Некои трошоци ќе бидат неочекувани, па затоа е подобро да бидете исклучително внимателни. Ова ќе ви помогне да избегнете трошење пари. Сега е подобро прво да се занимавате со паричните работи – додека Меркур е сè уште силен. Од друга страна, на Шкорпиите во текот на декември ќе им помогне Марс, нивната главна планета. На крајот на месецот паричната состојба ќе се подобри.

Стрелец

За претставниците на овој знак декември ќе биде доста продуктивен, но и предизвикувачки период. Астролозите ги советуваат Стрелците да не преземаат непотребни ризици и да не вложуваат пари и труд во сомнителни проекти. Почетокот на месецот ќе биде многу светол. Ќе успеете да ги надминете сите тешкотии на патот кон успехот и да станете финансиски посамостојни. Важно е добро да размислите за вашите финансиски планови и да бидете внимателни во распределбата на средствата, особено ако имате големи амбиции и планови.

Јарец

Декември е крајно необичен и тежок период, во кој е подобро Јарците да се фокусираат на обврските и работата. Ќе мора да работите повеќе и да правите важни набавки. Секој што бара работа треба да се грижи за својот изглед. На крајот на месецот, мотивацијата може да ги напушти Јарците, па затоа е подобро да си поставите нови цели за следната година на почетокот на декември. Имате можност да заработите благодарение на влијателните пријатели. Можно е Шкорпија да ви помогне да добиете подобро платена деловна понуда, која ќе биде актуелна во првата половина од месецот.

Водолија

Генерално, декември е погоден за финансиската активност на Водолијата. 4.12. и 13.12. ги чека енергетско преструктуирање. Енергијата на планетите Венера и Меркур ќе стане помалку креативна, па околу овие датуми подобро е да не трошите пари без размислување и никому да не позајмувате пари. Водолиите ќе треба да останат во добра форма за да го почувствуваат губењето на силата и перформансите помалку акутно.

Риби

На почетокот на месецот ќе можете да заработите доволно пари. Пари може да дојдат од странство или преку соработка со странска компанија. По 13.12. доаѓа време несоодветно за пазарење, какви било финансиски трансакции и промена на средината. Затоа, подготовките за новогодишните празници ќе треба да се направат пред 13 или подобро уште порано. Средината на месецот е поволен период за полесна работа. Секој ден ќе биде сѐ потешко да ги импресионирате вашите шефови или деловни партнери. Главната работа е да се направи добро на почетокот на месецот. И покрај празниците што се ближат, треба да продолжите да работите и да не сонувате за новогодишно чудо. Само ние можеме да си помогнеме финансиски да преживееме, пишува „Атма.хр“ (Аtma.hr).

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ