Ферстапен победи во Јапонија и донесе титула за Ред Бул

Фото: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Возачот на Ред Бул, Макс Ферстапен славеше на трката за Големата награда на Јапонија и така освои доволно бодови за да ја обезбеди титулата за неговиот тим во конкуренција на конструктори.

Актуелниот светски шампион на патеката „Сузука“ стигна до 13. победа сезонава, а најблиску до него беа Ландо Норис и Оскар Пјастри.

За разлика од Ферстапен кој доминираше, неговиот тимски колега, Серхио Перез не ја заврши трката и со неколку грешки го оштети и болидот.

На четвртата позиција заврши Шарл Леклер од Ферари, а зад него Хамилтон, Саинц и Расел.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот