Експерт открива: Што точно му прави една шолја кафе на телото од минута во минута

Фото: Pexels / Chevanon Photography

За многумина утринското кафе е суштински дел од секојдневниот ритуал. Но, дали некогаш сте се запрашале што точно се случува во вашето тело по првата голтка?

Одговорот на ова прашање го открива експертот д-р Дуан Мелор за „Дејли мејл“.

Во првите десет минути

Кафето почнува да делува десет минути по првата голтка. Д-р Дуан Мелор од Британската диететска асоцијација тврди дека тоа зависи и од тоа колку брзо кофеинот се апсорбира во крвотокот во деловите од дигестивниот систем.

„По пиењето кафе, кофеинот ќе почне да се појавува во крвта по околу десет минути. Некои апсорбираат помали количини на кофеин преку устата и желудникот, но најголем дел од апсорпцијата се случува во првиот дел од цревата“, објаснил тој.

Штом ќе се апсорбира кофеинот од кафето, ќе го почувствувате тоа значително зголемување на енергијата што ќе ве спречи да се чувствувате уморни и ќе ве направи пофокусирани.

По 20 минути

„Кофеинот, кој ги блокира рецепторите на аденозин во телото, не само што промовира будност. Исто така се смета дека предизвикува и зголемување на крвниот притисок во рок од половина час по пиењето кафе, а ефектите сè уште може да се забележат околу четири часа подоцна“, рекол Мелор.

Овој скок на крвниот притисок е предизвикан од кофеинот што предизвикува стеснување на крвните садови, што пак го зголемува пулсот. Иако е привремено, пиењето повеќе од четири шолји кафе на ден може да го зголеми вашиот крвен притисок на долг рок.

По 45 минути

Ефектите на кофеинот врз телото го достигнуваат својот врв по 45 минути. Стимулирачкиот ефект на кафето, забрзувањето на отчукувањата на срцето и чувството на енергија ја подобруваат концентрацијата и меморијата. Сепак, пиењето премногу кафе може да има и штетни ефекти.

Премногу кофеин може да ве направи вознемирени. Упатствата на Националната здравствена служба на Велика Британија велат дека околу 400 милиграми кофеин дневно се безбедни за возрасните, што е еквивалент на четири обични чаши. На бремените жени им се препорачува да консумираат околу половина од тоа, додека препорачаната граница за тинејџерите е околу 100 милиграми.

По 60 минути

Откако ќе започне стимулирачкиот ефект на кофеинот, може да забележите несакани ефекти.

„Кога кофеинот ќе се појави во вашата крв, ќе го почувствувате диуретичното дејство на кафето. Тоа значи дека кафето може да предизвика мокрење. Кога пиете кафе, кофеинот во пијалокот го инхибира производството на антидиуретичен хормон или AДХ, кој нормално помага да се регулира количината на вода во вашето тело. Ова предизвикува бубрезите да не апсорбираат вода и ја зголемува количината на урина“, изјавил Мелор.

Но, освен мокрењето, кафето може да ве поттикне и на празнење. Истражувањата покажаа дека кафето може да ги активира контракциите на дебелото црево и внатрешните мускули. Студија од 1998 година покажува дека кофеинот го прави дебелото црево 60 отсто поактивно од водата. Овие контракции во дебелото црево ја туркаат содржината кон ректумот.

По 90 минути и повеќе

Времето потребно за метаболизирање на кофеинот варира од личност до личност. Но, кај повеќето луѓе, по час или два од првата голтка кафе, стимулирачките ефекти почнуваат да исчезнуваат, како и диуретичните ефекти. Ова може да предизвика чувство на замор, вознемиреност и слаба концентрација.

Меѓутоа, само затоа што чувствувате дека кофеинот паѓа, не значи дека тој целосно го напуштил вашиот систем.

„За повеќето луѓе, количината на кофеин се намалува за околу половина по шест часа додека се метаболизира во црниот дроб“, забележува Мелор.

Според истражувачите, како резултат на тоа, кофеинот може да остане во вашето тело до 12 часа. Многу експерти за спиење препорачуваат избегнување на кофеин најмалку осум часа пред спиење за да не го нарушите сонот, што значи дека е најдобро да го избегнувате кафето како попладневен пијалак.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот