Двајцата осомничени за убиството на Данка се испратени на психијатриско вештачење

Фото: Нова.рс

Срѓан Јанковиќ (50) од Лука и Дејан Драгијевиќ (50) од Злот, осомничени за убиството на двегодишната Данка Илиќ од Бор, по чие тело се трага веќе 12 дена, наскоро треба да бидат испратени на психијатриско вештачење, потврдија од Вишото јавно обвинителство во Зајечар, пишуваат медиумите во регионот.

Притворот на осомничените Срѓан Јанковиќ и Дејан Драгијевиќ, според решението на судијата за претходна постапка на Вишиот суд во Зајечар, истекува на 3 мај. Тие ќе бидат испратени на психијатриско вештачење, штом ќе се исполнат условите – наведуваат во Вишото јавно обвинителство во Зајечар.

Јанковиќ и Драгијевиќ, работници на Борскиот ЈКП „Водовод“, на 26 март биле на работна задача, кога во Бањско Поље исчезнало двегодишната Данка Илиќ. Според признанието на Драгијевиќ, девојчето го удриле со службено возило, го задавиле и го фрлиле во дива депонија на Старобањска, од каде два дена подоцна, Дејан заедно со неговиот татко Радослав (73) и сега починатиот брат, Далибор Драгијевиќ (40), ја преселиле на друга, засега непозната локација.

Психијатриските и невропсихијатриските вештачења, кои очигледно ќе ги вршат експерти од Специјалната затворска болница на Централниот затвор во Белград, треба недвосмислено да потврдат дали Срѓан Јанковиќ, кој се бранеше молчејќи за време на рочиштето пред Обвинителството, и Дејан Драгијевиќ, кои го признале делото, имале ментална болест или растројство што влијаело на нивната способност да управуваат со нивните постапки во моментот на пријавување на кривичното дело тешко убиство за кое се товарат.

Се очекува дека ова вештачење ќе го покаже нивниот психолошки профил на личноста, а секако и нивната разумност и способност да ги контролираат своите постапки во моментот кога го извршиле бруталното убиство.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот