Двајца мртви во руско гранатирање на Херсон

украина херсон борби
Херсон, Украина / EPA-EFE/SERGEI ILNITSKY

Најмалку две лица загинаа, а тројца се ранети во руско гранатирање утринава на украинскиот град Херсон, соопштија локалните власти.

Градоначалникот на областа Олександар Прокудин објави снимка по нападот на која се гледаат две безживотни тела на улица во центарот на градот.

Градоначалникот на Херсон, Роман Мрочко изјави дека рано утринава во друг артилериски напад врз медицинска установа биле ранети двајца лекари.

Руските власти претходно соопштија дека неутрализирале 35 украински беспилотни летала над анектираниот црноморски полуостров Крим и Азовското Море.

– Синоќа е спречен обид на украинскиот режим да изврши терористички напад со помош на дронови, се вели во соопштението на руското Министерство за одбрана.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот