Дали знаете зошто кучето ви намигнува?

Фото: Pexels / Julissa Helmuth

Постојат неколку причини зошто кучињата намигнуваат – тие можат да бидат „сигнали“ од вашето куче дека бараат внимание, а понекогаш зад тоа може да се кријат и здравствени проблеми.

Истражувањата покажуваат дека кучињата се прилагодени на нивните семејства – тие забележуваат секакви аспекти на нашето однесување и обрнуваат внимание на нашите знаци.

Па зошто кучињата намигнуваат? Меган Конрад, ветеринарен консултант за „Дејли пос“ вели дека намигнувањето е често намерно однесување со различни значења – но може да има и некои здравствени причини зад тоа.

„Намигнувањето може да биде знак на наклонетост, дека кучето е мирно, дека бара внимание или можеби дека го имитира својот сопственик ако тоа е акција што тие често ја прават“, вели Конрад.

Вашето куче можеби само се пријавува дека е со од другата страна на каучот со неговите игриви намигнувања. Ако се обидувате да откриете што значи кога вашето куче намигнува, обрнете внимание на неговиот говор на телото. Ако нивната опашка е подигната, а ушите се исправени, тоа значи дека тие покажуваат интерес или бараат внимание.

Намигнување, трепкање, лижење на нивните усни и спуштање на главите и ушите се дополнителни начини на кои кучето ќе ве извести вас и другите кучиња дека се подготвени да соработуваат.

Меѓутоа, честото намигнување, особено со истото око, може да биде знак дека нешто не е во ред. Кучињата може постојано да ги затвораат очите ако чувствуваат болка, чувствителност на светлина или непријатност. И, исто како и луѓето, кучињата намигнуваат или трепкаат кога ќе дојдат во контакт со прашина, нечистотија или влакна. Други причини зошто кучињата намигнуваат се симптоми на инфекција на очите.

„Ако забележите исцедок, зголемено или неволно трепкање, црвенило во или околу окото или каква било повреда, веднаш закажете состанок со вашиот ветеринар“, вели Конрад.

Друга причина за честото намигнување и трепкање е ентропијата, генетска состојба која често успешно се коригира со операција. Сепак, генерално, намигнувањето е нормално и бенигно однесување кое најчесто се забележува кај кучињата.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот