Дачиќ: Резолуцијата не е правно обврзувачка, ќе се применува согласно гласањето

Српскиот министер за надворешни работи Дачиќ/фото: ЕПА

Министерот за внатрешни работи Ивица Дачиќ денеска, по повод усвоената резолуција за Сребреница во Генералното собрание на ОН, изјави дека бидејќи не е усвоена со консензус, ќе се применува во согласност со тоа како гласала секоја земја.

„Кога ќе ја повлечете линијата, оваа резолуција не е правно обврзувачка, единствената придобивка за оние што ја предложија е што 11 јули ќе биде на дневен ред и ќе биде обележан од Обединетите нации“, изјави Дачиќ за Танјуг.

Тој изјави дека никој не ја информирал Србија за тоа што се подготвува и дека е сосема нормално да се разговара за тоа една година, да се бара некакво решение или формулација што би можело да биде прифатливо.

„Ние бевме свесни дека ова ќе биде тешка борба, односно дека тие што ја предлагаат оваа резолуција сигурно нема да дозволат да загубат од Србија и дека нема ни да навлегуваат во такво нешто доколку не се сигурни дека ќе добијат доволно број на гласови“, додаде Дачиќ.

Коментирајќи ги резултатите од гласањето и фактот дека предлагачите добија помалку од очекуваните две третини од гласовите, Дачиќ рече дека Србија дури и не цели оние кои се против да надвладеат над оние кои се за, бидејќи тоа е гласачки систем, но дека имало за цел бројот на земји кои се против и задржани да биде поголем од бројот на оние кои се за.

Дачиќ рече дека додека бил министер за надворешни работи разговарал со 73 министри и дека некои земји гласале поинаку од она што го најавиле, пoсочувајќи го примерот со Гвинеја-Бисао која гласала за резолуцијата.

Во однос на  Украина, Дачиќ смета  дека  Германија отворено и се заканила на Украина дека ќе ја прекине воената помош, за да гласа „за“.

„Имате ситуација кога Украина и Молдавија се единствените две земји од поранешниот Советски Сојуз кои гласаа за оваа резолуција. Сите други беа воздржани, а Русија и Белорусија беа против“, рече Дачиќ.

Тој додаде дека Романија како пријателска земја уште од почетокот кажала дека ги почитуваат одлуките на судовите и не е изненадување што гласале за, иако тоа е разочарување.

Дачиќ оцени дека предлагачите и оние кои гласале за резолуцијата се разочарани од тоа што имало повеќе воздржани и оние кои биле против, додавајќи дека ја потцениле  српската дипломатија.

„И ние самите понекогаш се потценуваме. Фрламе камења по нешто што е наше минато и што може да ни помогне, како што е случајот со Африка“, смета Дачиќ.

Тој посочи дека од земјите што гласале за 40 биле од Европа и од Запад, а мал дел од надвор од Европа.

 

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот