Категорија: Регион

Вести Регион

Во Србија вкупно заразени 9.943 лица, 2.453 излекувани, починати 209

МИА Агенција
Србија досега има евидентирано 9.943 заразени лица со коронавирус, 209 починати и 2.453 излечени граѓани, јави дописникот на МИА од Белград. Од вирусот во изминатите...
Вести Регион

Грчки рибари уловиле ајкула тешка 330 килограми

МИА Агенција
Вид на ајкула тешка околу 330 килограми, уловиле рибарите во близина на грчкиот град Кавала, објавија локалните медиуми. Според истите информации, станува збор за вид...
Вести Регион

Италија го стави на располагање своето искуство со Ковид – 19

Слободен печат
Италијанските власти ги ставија на располагање своите оперативни инструкци за лекување на пациентите заразени со корона вирусот. Протоколите се преведени на сите јазици на земјите од регионот и сега...
Вести Регион

Косово: Уште една жртва со Ковид-19, вкупно 28 мртви

Слободен печат
Клиничкиот и универзитетски центар на Косово соопшти дека на тамошната Инфективна клиника денеска почина еден од пациентите заболени од Ковид-19, со што бројот на жртви...
Вести Регион

Стефановиќ: Приведени 15 лица по инцидентот пред српското Собрание

Слободен печат
Полицијата по налогот на надлежните државни органи, приведе 15 лица кои учестувале во инцидентот пред Собранието на Србија, вели српскиот министер за внатрешни работи Небојша...
Вести Регион

Додик: Укинување на вонредната состојба во Република Српска до 20 мај

Слободен печат
Српскиот член на Претседателството на БиХ Милорад Додик изјави дека извршниот комитет на неговата партија побарал од Владата на Република Српска да разгледа укинување на...
Вести Регион

Спор на Србија со ЕУ и Хрватска околу тоа чиj е Никола Тесла

Слободен печат
Српскиот министер за култура и информирање Владан Вукосављевиќ, реагираше денеска по повод податоците за Никола Тесла на веб-страницата на Европската унија, изјавувајќи дека станува збор...
Вести Регион

Повторно отворање на фонтаната на пивото во Словенија

Слободен печат
Првата фонтана на пиво во светот во словенечкиот град Жалец, по полугодишната сезонска пауза, во сабота повторно ќе биде отворена. Поради епидемијата на коронавирусот, отворањето...
Вести Регион

Кипарската влада одлучи: Ќе се спроведат 20.000 тестови за Ковид-19 во училиштата

Слободен печат
Со одлука на кипарската Влада, ќе се направат 20.000 тестирања за Ковид-19 на наставниците, професорите и останатиот персонал во училиштата, како и на учениците, во...
Вести Регион

Пленковиќ ја прифати оставката на министерот за одбрана

Слободен печат
Хрватскиот министер за одбрана Дамир Крстичевиќ кој поднесе оставка по падот на воениот авион се состана со премиерот Пленковиќ. Крстичевиќ поднесе оставка по падот на...