Категорија: Регион

Вести Регион

Рама во понеделник ќе има средба со Меркел во Берлин

Слободен печат
Албанскиот прмиер Еди Рама во понеделник (27 јануари) ќе има средба со германската канцеларка Ангела Меркел. Во фокусот на разговорот ќе биде помошта што може...
Вести Регион

Харадинај: Косово е подготвено да и помогне на Турција по земјотресот

Слободен печат
Косовскиот премиер во оставка Рамуш Харадинај вели дека Косово е подготвено да ѝ помогне на Турција во регионите погодени од силниот земјотрес со хуманитарна помош...
Вести Регион

АНАЛИЗА ВО СРБИЈА: Неколку од најтиражните весници за една година објавиле над 945 лажни насловни страни

Слободен печат
За само една година, четири најтиражни весници во Србија објавиле 945 лажни вести на своите насловни страници. Дневните весници – „Информер”, „Српски телеграф”, „Ало” и...
Вести Регион

Рама, Мета и Баша изразија сочувство за настраданите во земјотресот во Турција

Слободен печат
Албанскиот претседател Илир Мета изрази длабоко сочувство за настраданите во катастрофалниот земјотрес што синоќа го погоди источниот дел на Турција. Наведува дека во овие тешки...
Вести Регион Слајдер

Најмалку 21 загинат, над 1000 повредени по вчерашниот земјотрес во Турција

Слободен печат
Најмалку 21 загина, и над 1.030 повредени е досегашниот биланс од вчерашниот земјотрес со јачина од 6,8 степени во источна Турција. Најмалку 17 жртви има...
Вести Регион Слајдер

Дачиќ: Спремни сме за привремено стопирање на кампањата против повлекување на признавањето на таканаречено Косово под еден услов

Слободен печат
Барањето Приштина да ги укине таксите, а Белград да ја запре кампањата против повлекувањето на независноста на таканареченото Косово не се споредуваат едни со други,...
Вести Регион

Грција е подготвена да и помогне на Турција по вчерашниот земјотрес

Слободен печат
Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, доцна синоќа телефонски разговарал со турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и ја изразил подготвеноста на Грција, доколку е потребно, да помогне...
Вести Регион

Грчкиот Парламент ги изгласа измените во изборниот закон

Слободен печат
Со 163 гласа „за“ од пратениците на владејачката Нова демократија и опозициската Грчко решение и 121 „против” од останатите партии, грчкиот Парламент синоќа ги изгласа...
Вести Регион

Најмалку 20 загинати, а 920 повредени по силниот земјотрес во Турција

Слободен печат
Бројот на загинати во силниот земјотрес што го погоди источниот дел на Турција синоќа се искачи на 20, и 920 повредени, соопштија официјалните лица. Земјотресот...
Вести Регион

Колинда по истекувањето на мандатот ќе го искористи правото на плата и канцеларија

Слободен печат
Претседателката на Хрватска Колинда Грабар-Китаровиќ, според сознанијата на Нова ТВ, по истекот на мандатот ќе го искористи правото на шест месеци полна и шест месеци...