Категорија: Регион

Вести Регион

Турција ги укинува визите за туристите од овие шест европски држави

МИА Агенција
Турските власти на 2 март ќе ги укинат визите за граѓаните на Австрија, Белгија, Холандија, Шпанија, Полска и Велика Британија, кои доаѓаат во туристичка посета...
Вести Регион

Коњуфца ја поништува одлуката на Пацоли – ќе врати 14 косовски конзули во земјата

МИА Агенција
Новиот министер за надворешни работи на Косово Глаук Коњуфца одлучи да ги поништи одлуките на неговиот претходник Беџет Пацоли, за кои тврди дека се незаконски,...
Вести Регион

Комисија за финансирање на партиите ќе го разгледува случајот „унгарски пари“ во Словенија

МИА Агенција
Комисијата за финансирање на политичките партии во Собранието на Словенија расправа по информациите на порталот Нецензурирано за наводно унгарско финансирање на партијата на Јанез Јанша...
Вести Регион

Додик повторно се закани со РС-егзит и побара исполнување на барањата

МИА Агенција
Членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик потврди денеска дека блокадата за одлучување во телата на државната власт ќе продолжи се додека не се измени...
Вести Регион Слајдер

На крузерот „Дајмонд принцес“ има и Словенци заразени од коронавирусот

Слободен печат
Министерството за надворешни работи на Словенија потврди дека меѓу заразените патници со коронавирусот на крузерот „Дајмонд принцес“ има и словенечки државјани. Како што јави дописникот...
Вести Регион

Коснет: Косово е држава и тоа и ќе остане

Слободен печат
Американскиот амбасадор во Косово Филип Коснет изјави вчера во Северна Митровица дека „Косово е држава и тоа и ќе остане” и порача дека е неопходно...
Вести Регион

Ѓукановиќ: Нема никаква причина да се измени или повлече Законот за слобода на вероисповед

Слободен печат
Нема никаква објективна причина за да се измени или повлече Законот за слобода на вероисповед, изјави црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ, додавајќи дека противењето на тој...
Вести Регион

Дацов: Референдум за усвојување на еврото би претставувало гласање за излез на Бугарија од ЕУ

Слободен печат
Референдум за усвојување на еврото би претставувало гласање за излез на Бугарија од ЕУ, смета поранешниот бугарски заменик министер за финансии, Љубомир Дацов. – Не...
Вести Регион

Поради лошата изведба на хрватската химна, Јосипа Лисац заработи прекршочна пријава

МИА Агенција
Против хрватската пејачка Јосипа Лисац е поднесена казнена пријава поради начинот на кој ја извела националната химна на инаугурацијата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. Пријавата...
Вести Регион

Боја и летоци врз солунската Митрополија, анархистичка група презеде одговорност (ВИДЕО)

Слободен печат
Група анархисти фрлија боја и летоци и испиша слогани во дворот на солунската митрополија, а полицијата, според грчките медиуми привела две лица, кои подоцна биле...