Категорија: Регион

Вести Регион Слајдер

Ајдини: Курти изјави дека зад неговото уривање стои Тачи, заедно со Гренел и Вучиќ, кои инсистираат за размена на територии

Слободен печат
Состојбата во Косово будно се следи во целиот регион. Покрај здравствена кај нашиот сосед се создава и политичка криза. Албин Курти не го преживеа гласањето...
Вести Регион

Осма жртва на коронавирусот во Албанија

Слободен печат
Во Инфективната клиника во Тирана почина пациент од Фиер, кој пред два дена бил хоспиталзиран со дијагностициран „Ковид19″. „Пациент на 66-годишна возраст од Фиер, позитивен...
Вести Регион

Белград утринава е најзагаден град во светот

Слободен печат
Главниот град на Србија, Белград утрово е на прво место по загаденост на воздухот во светот. Според мерењата објавени на „Ер Визуал” утрово воздухот во...
Вести Регион

Изолацијата во Црна Гора предизвика зголемување на семејното насилство

Слободен печат
Изолацијата, воведена како мерка за ширење на епидемијата на коронавирус, предизвика зголемување од 20 проценти на бројот на случаи на семејно насилство во Црна Гора...
Вести Регион

Во Косово нови 7 случаи на Ковид – 19, вкупно 86 заразени

Слободен печат
Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) објави дека од извршените испитувања во текот на минатата ноќ, седум испитаници резултираа позитивни на Ковид-19, по што...
Вести Регион

ОАЕ испратија помош од околу 11 тони медицински материјал за Грција

Слободен печат
Специјални медицински заштитни комбинезони, медицински ракавици, заштита за обувки, средства за дезинфекција, меѓу друго содржи помошта, околу 11 тони медицински материјал, што од Обединетите Арапски...
Вести Регион

Стејт департмент: Нема никаков таен план за размена на територии помеѓу Косово и Србија

Слободен печат
Американскиот Стејт департмент објави заедничко соопштение на специјалниот пратеник на претседателот на САД за дијалогот помеѓу Косово и Србија, Ричард Гренел и Специјалниот претставник за...
Вести Регион

Белградскиот саем од утре се пренаменува во привремена болница

Слободен печат
Пулмологот Бранимир Несторовиќ по завршувањето на седницата на Кризниот штаб, изјави дека утре од 14 часот ќе почне со работа објектот на Саемот, бидејќи доаѓаат...
Вести Регион

Косово го има првиот излекуван пациент од коронавирус

Слободен печат
Во лабораторијата за молекуларна микробиологија на Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) денеска се тестирани 89 лица, од кои кај осуммина е откриено присуство...
Вести Регион

Нови четири жртви од коронавирусот во Грција, вкупно 26 починати и 892 позитивни

МИА Агенција
Во изминатите 24 часа во Грција уште четири лица починаа од новиот коронавирус, со што во земјата, регистрирани се 26 смртни случаи и вкупно 892...