Категорија: Култура

Култура Магазин слајдер

Драгица Најческа, прва жена романописец во Македонија: Жените потешко изборуваа простор во своите животи за занимавање со литература

Јасмина Кантарџиева Димков
По педесет години од првото издание на романот „Пеперутка со натопени крилја“ од писателката Драгица Најческа, годинава романот повторно се врати во живот, во издание...
Култура Магазин слајдер Некатегоризирано

Сакате да пишувате заедно со македонските писатели? Можете, на „Спинер“

Слободен печат
Здраво друштво, сте слушнале ли за „Спинер“? Не?! Е па, „Спинер“ е нова платформа што ги поврзува писателите и читателите на книги и им овозмоува...
Вести Култура

Шопенов валцер оп.69 бр. 1 во изведба на пијанистката проф. Даница Стојанова (ВИДЕО)

Слободен печат
Професор Даница Стојанова во телефонско јавување на „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ истакна дека за уметниците изолацијата не е голем стрес, ниту нешто непознато, а...
Култура

„Македоника литера“ ќе учествува на е-семинар за меѓународно издаваштво

Слободен печат
Во организација на Кинеската меѓународна издавачка групација (ЦИПГ), на 11 мај во Пекинг, Народна Република Кина, ќе се одржи меѓународен е-семинар, на кој освен менаџери...
Вести Култура

Бочваров од АнтиарТ: Работиме повеќе од 15 години и лесно „си легнуваат“ работите и начинот на компонирање

Слободен печат
На YouTube (ЈуТјуб) каналот на бендот „АнтиарТ“ е објавен нов сингл и видео запис. Песната се вика „Облаци“ и е авторско дело на бендот. За...
Култура

Фестивалот МакеДокс направи мрежа со три други фестивали за документарен филм

Слободен печат
Филмските фестивали ДОК.фест Минхен (Минхен, Германија), ДоксБарселона (Шпанија), МакеДокс (Скопје, Северна Македонија) и ФИПАДОК (Биариц, Франција) ја најавија новоформираната мрежа ФестДоксНетворк. Партнерството меѓу овие четири...
Култура Магазин слајдер

Треба да се даде шанса на секое дете што сака балет

Јасмина Кантарџиева Димков
Петнаесет балерини на возраст од 8 до 17 години од Балетското студио „Арт балет“ од Скопје на почетокот на март се закитија со 7 златни, 5...
Вести Култура

Студенти од Филолошкиот факултет преведоа 22 легенди од светот

Слободен печат
Студенти од Катедрата за англиски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ и нивната професорка Мира Беќар, преку онлајн-платформата Зум ја промовираа книгата „Херојски...
Култура Магазин слајдер

Никогаш не е доцна за БАЛЕТ, овие наши „балерини“ се реализирани дами, мајки или сопруги

Никогаш не е доцна да се исполни сонот од детството. Тоа го потрвдува и оваа балетска група составена од возрасни „балерини“. Идејата за рекреативен балет...
Култура

Читачот ни препорачува книги: Ми се допаѓа малиот „бум“ на македонските млади писатели

Јасмина Кантарџиева Димков
Во периодот на домашна изолација освежување е новата Фејсбук страница насловена „Читачот“ зад која стои Александар Маџаровски. И самиот писател на поезија и кратки раскази,...