Категорија: Фудбал

Спорт Фудбал

Дербито без голови, Работнички славеше во Тетово

Слободен печат
Вардар и Шкендија одиграа 0:0 во големото дерби на 28. коло во Првата фудбалска лига. Во четвртата меѓусебна пресметка сезонава, Шкендија остана непоразена, има две...
Спорт Фудбал

Англиска „војна“ за македонскиот бисер

Слободен печат
Македонскиот суперталент 19-годишниот Елиф Елмас најверојатно од следната сезона ќе настапува во Премиерлигата откако два англиски фудбалски гиганти се вклучија во трката за неговиот потпис....
Спорт Фудбал

Вардар бара одмазда за два „сомнителни“ порази од Шкендија

Слободен печат
Екипата на Вардар денеска (16 ч.) во рамките на 28. Коло од Првата фудбалска лига да дојде до првата победа над лидерот на табелата, Шкендија....
Спорт Фудбал

Денеска е најскап дефанзивец, а во болнички кревет пишуваше тестамент

Слободен печат
Вирџил Ван Дајк  сè уште ја носи титулата на најскап дефанзивец на светот откако Ливерпул за неговите услуги на Саутемптон му плати 75 милиони фунти....
Спорт Фудбал

Неволји за Челси, еден сака во Реал, друг во Барселона

Слободен печат
По сè погласните најави дека Еден Азар како ќе се ближи крајот на сезоната ќе инсистира на трансфер во Реал Мадрид, сега се појави и...
Спорт Фудбал

Судиите ќе прекинуваат натпревари поради расистички навреди

Слободен печат
Зачестените расистички испади на трибините ширум светот ја натераа Светската фудбалска федерација (ФИФА) посериозно да се посвети со овој проблем. Една од првите мерки кои...
Спорт Фудбал

Македонија не ја играат, земјите од соседството сакаат да организираат ЕП или СП

МИА Агенција
Министрите за спорт на Грција, Србија, Бугарија и Романија потпишаа меморандум за соработка за организирање на Европското фудбалско првенство во 2028 или Светското првенство во...
Спорт Фудбал

Спал го одложи шампионското славје на Јуве (ВИДЕО)

Слободен печат
Екипата на Спал успеа да направи вистински подвиг во рамките на 32. коло од Серијa А со победата над Јувентус од 2:1. Сега Јувентус ќе...
Спорт Фудбал

Јувентус и Манчестер сити фаворити за трофејот во ЛШ

Слободен печат
Екипите на Манчестер сити и на Јувентус се главните фаворити за освојување на Лигата на шампионите, смета италијанскиот стратег Фабио Капело. И двата тима не...
Спорт Фудбал

Амбициозната мајка ќе му ја упропасти кариерата, поради неа остана без репрезентација

Зоран Спасоски
Адриен Рабио е еден од најдобрите млади француски фудбалери кои заедно со Килијан Мбапе треба да ги предводат „триколорите“ наредната деценија. Но додека Мбапе го...