Борба помеѓу Реал и Ливерпул која може да ја смени историјата на фудбалот!

epa06765901 Real Madrid coach Zinedine Zidane (L) and Liverpool coach Juergen Klopp shake hands at the end of the UEFA Champions League final between Real Madrid and Liverpool FC at the NSC Olimpiyskiy stadium in Kiev, Ukraine, 26 May 2018. Madrid won 3-1. EPA-EFE/ARMANDO BABANI

Ливерпул и Реал Мадрид влегоа во борба која би можела да ја смени историјата на фудбалот, пишува денеска мадридски „АС“ и нагласува дека станува збор за трка за потписот на Килијан Мбапе.

Младиот Французин блеска во дресот на ПСЖ и моментно е една од најголемите ѕвезди на светскиот фудбал во поновата ера.

Реал веќе подолг период ја следи ситуацијата со Мбапе, а единствениот проблем на претседателот на „кралскиот“ клуб, Флорентино Перез е што и Ливерпул ја има истата желба.

Англискиот тим на хартија сигурно нема куповна моќ што ја има Реал, но за Мбапе е подготвен да го „жртвува“ еден од најдобрите играчи во последните години.

Фото: EPA-EFE/David Ramos/POOL

Салах сака да го напушти „Енфилд“!? –

Мохамед Салах, наводно, носи немир во соблекувалната на Ливерпул со своето незадоволство од низата слаби резултати и сигурно е дека тој може да го напушти клубот со скап трансфер ова лето.

Тој велеше дека неговата цел во кариерата е да игра за Барселона или Реал, а Ливерпул сега гледа одлична можност да му ја исполни желбата.

Фото: EPA-EFE/Laurence Griffiths/POOL

„Случај Мбапе“: Сè е сè уште отворено! –

Идеалното сценарио за Ливерпул би било да го продадат Салах во Реал за огромна сума за која се зборуваше претходно (околу 100 милиони евра) и потоа да се купи Мбапе од ПСЖ со тие пари.

Покрај тоа би профитирале од продажбата на Салах, тие полесно би го поднеле и товарот на платата што ја носи Мбапе. Салах има околу 12 милиони евра годишно, а тие ќе треба да додадат уште осум за да можат да си го дозволат Мбапе.

Секако, никој не гарантира дека сè ќе се одвива според планот за Ливерпул. Сосема е реално да се очекува Реал едноставно да го купи Мбапе и потоа да го остави Ливерпул со мислите, што со Салах. Ноо, колку и да изгледаат едноставни работите, јасно е дека ова е зделка што ќе одлучи за текот на фудбалската историја затоа што Мбапе со право е истакнат како „наследник“ на Лионел Меси и Кристијано Роналдо.

Чудна беше одлуката на Клоп, агентот на Салах со мистериозна порака!

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот