Андријана Јаневска: Домот го светнав од подрум до таван!

Како изгледа еден ден во изолација во домот на Андријана Јаневска?

Најмногу време поминува во дворот со сопругот и синовите каде што се играат игри, се прави скара, се одмора. Но, не заостануваат ниту училишните обврски на децата и нејзините работни обврски онлајн. Студиото им е во домот, па знае работно да го помине денот и дома. Новонастанатата ситуација овозможува повеќе време со семејството, но и поголема посветеност на домот,  па како и сите домаќинки и таа чисти од подрум до таван.

-Наутро, вежбам вежби околу 30 минути, потоа појадувам, па пијам кафе. Среќа, периодов се погоди сончев, па скоро цел ден го поминуваме во двор. Со децата играме друштвени игри, со сопругот правиме скара во двор, и се разбира, ги почитуваме препораките. Со поголемиот син Димитар (8) ги завршуваме обврските за на училиште, бидејќи наставничката ни задава секојдневни задачи. Како сите домаќинки, домот го светнав од таван до подрум. Бидејќи студиото се наоѓа во нашиот дом, дел од времето одвојувам и за работа. На студентите од ФМУ им делам задачи онлајн, и на тој начин гледаме колку можеме побезболно да го пребродиме овој период. Слободното време најмногу го користам за вежбање шах, во моментов онлајн со мојот тренер Орце Данчевски. Навечер гледам серија на ХБО.

Прочитајте и...  Има 32 години, а изгледа како да има 13: Полицијата мислела дека фалсификувал возачка дозвола бидејќи не верувале колку години има

Андријана порачува:

-Седиме дома и не излегуваме, а доколку мора, носиме заштитна маска и ракавици. Мора да бидеме одговорни и совесни за што побргу да помине овој непосакуван период за сите нас.

А еве и интересен предлог што би можеле да правите со своите деца во деновите на изолација. Замесете тесто и правете фигури развивајте ја нивната креативност. Потоа нека ги обојат како што ги замислуваат.

Прочитај повеќе

Игор уште го нема во нејзина близина, но Северина сепак ужива во добро вино и во добро друштво

Слободен печат

ВО ЖИВО: Среде корона Егзит опстојува и забавува илјадници луѓе ширум светот

Маријана Митровска

„Холивуд – преполн бордел, весело друштво подготвено да ве одвлече во кревет“: Се преправав дека уживам за да заврши побрзо

Слободен печат

Се шушка дека мажот на Карди Би чека дете со друга жена

Слободен печат

Облините секогаш во преден план: Софија Вергара бомбардира со нејзини стари фотографии, а фановите воопшто не се жалат затоа што изгледа неверојатно

Слободен Печат

Кога обожавател ќе ти стане сопруг: Карлеуша, Северина, Гоца Тржан им рекоа „да“ на свои фанови

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Настапува периодот на Вагата: Припадниците на овој знак не сакаат никој да ги сожалува, туку да им се воодушевуваат

Слободен печат

Има 32 години, а изгледа како да има 13: Полицијата мислела дека фалсификувал возачка дозвола бидејќи не верувале колку години има

Слободен Печат

Твиги владееше со пистите пред повеќе од 50 години и беше синоним за слаба девојка, а еве како изгледа една од најголемите модни икони денес

Слободен Печат

Изведувачите воодушевени што „Макфест“ се одржа под отворено небо: Музичката културна сцена живее и во време на пандемија (ФОТО)

Михаило Донев

Што ме боли сега? Не е заб, ни глава, ни стомак, мора да е душата: Тажната животна приказна на една од најголемите руски поетеси

Слободен Печат

Добра вест за фановите на Бетмен: Роберт Патинсон го победи ковид-19 за само 12 дена

Слободен печат