Американската мисија на Месечината ќе мора да заврши порано од планираното

Слетување на американска компанија на Месечината / Фото: ABACA / Abaca Press / Profimedia

Американската приватна вселенска компанија, Интуитив Машинс очекува да изгуби контакт со вселенското летало Одисеј, со што ќе се скрати мисијата пет дена по нејзиното странично слетување на Месечината.

Останува да се види колку научни податоци би можеле да бидат изгубени како резултат на скратената мисија на Одисеј, кој, според претходните проценки на компанијата и нејзиниот најголем клиент, НАСА, во нормални услови би оперирал на Месечината седум до 10 дена.

Прогнозата на компанијата за предвремено завршување на мисијата дојде откако се појавија нови детали за пропустите при тестирањето, како и човечката грешка што доведоа до неуспех при слетувањето на вселенското летало минатиот четврток.

Официјален претставник на Интуитив Машинс рече дека загубата на пронаоѓачите на опсегот произлегува од одлуката на компанијата да се откаже од тестирањето на ласерскиот систем пред лансирањето за да заштеди време и пари за време на проверките пред летот на Одисеј во вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Флорида.

„Сигурно имаше работи што можевме да ги направиме за да го тестираме и всушност да го отпуштиме. Тие би одзеле многу време и многу скапи“, изјави Мајк Хансен, шеф на навигациските системи на компанијата, во интервју за Ројтерс во саботата. „Значи, тоа беше ризик како компанија што го признавме и го презедовме тој ризик“.

Во петокот, Интуитив Машинс откри дека ласерските пронаоѓачи на опсег – дизајнирани да ги хранат отчитувањата на надморската височина и брзината на автономниот систем за навигација на Одисеј – биле нефункционални бидејќи инженерите на компанијата занемариле да го отклучат безбедносниот прекинувач на ласерот пред лансирањето на 15 февруари. Безбедносната брава може да се оневозможи само со рака.

Дефектот во пронаоѓачот на далечина, откриен само неколку часа пред последното спуштање, ги принуди контролорите на летот да импровизираат експериментална работа за да го избегнат она што би можело да биде катастрофално слетување.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот