Зошто мачките ги лижат луѓето: Ова се неколку многу чудни причини

Фото: Nadya Bessonov / Alamy / Alamy / Profimedia

Мачките се апсолутно опседнати со лижење. Всушност, истражувањата сугерираат дека возрасната домашна мачка може да помине до 8 отсто од своите будни часови лижејќи го своето тело. Лижењето, исто така, може да игра важна социјална улога кај мачките, при што возрасните често се лижат едни со други непосредно пред парењето, пишува „Саенс фокус“ (Science Focus).

Но, што е со лижењето луѓе: зошто мачките ги лижат луѓето?

Добрата вест е дека нема докази дека вашата мачка ве заведува, лошата е дека научниците и бихејвиористите за мачки не се сосема сигурни зошто вашата мачка ви ја лиже раката или лицето. Сепак, иако не постои општа и дефинитивна причина за ваквото однесување, постојат неколку теории за тоа зошто домашните мачки ги лижат луѓето.

1. Теорија на доверба – Со тоа ви покажуваат дека ви веруваат.
2. Биохемиска теорија – Пристапуваат до биохемиски информации од вашата кожа.
3. Ве означуваат како дел од имотот.

Фото: Alena Ivochkina / Alamy / Alamy / Profimedia

Теорија на доверба

Да, постои можност мачката да ве лиже за да покаже дека ви верува. Или барем да покаже дека не ве смета за сериозна конкуренција.

„Овој тип на лижење е слично на однесувањето на мачка со мачка познато како алогрумирање, што всушност е взаемно лижење/чешлање. Мачката ќе го научи ова од својата мајка кога е многу млада, слепа и глува. Мајката го прави ова главно за да ги исчисти мачињата и да ги зајакне социјалните врски“, вели д-р Дејвид Сендс, експерт за психологија на животните со повеќе од 25 години клиничко искуство.

„Поради ова мајчинско однесување, возрасните мачки ги лижат само другите мачки на кои им веруваат и кои не се нивна конкуренција. И ова доверливо однесување може да влијае и на една личност. На крајот на краиштата, мачките не седат само во куќата и велат „Јас сум мачка, а ти си човек“. За нив не е важно каков вид сте, важно е дали сте нивна конкуренција. Ако ве лижат, не сте им конкуренција“.

Со други зборови, ако вашата мачка ве лиже, тоа не е позитивен знак на наклонетост. Едноставно не е негативно (што е колку-толку добро кога станува збор за мачките).

Биохемиска теорија

Иако звучи комплицирано, во основа е многу едноставна идејата дека мачката ќе ве лиже бидејќи ја интересира каков било мирис на вашата рака.

„Одредени рецептори за вкус кај мачките се многу чувствителни – тие можат да ги соберат мирисите од нашата кожа, кои може да вклучуваат феромони кои се лачат од други животни“, вели Сендс.

„Тоа исто така може да значи дека имате сол, хидратантен крем или што и да е на вашата рака“. Сите овие мириси на мачките им се интересни, а лижењето им овозможува да ги проверат. Тоа е навистина сè што може да биде“.

Фото: Пекселс/ tranmautritam

Теорија на игри на поседување

Мачките се, како што вели Сендс „машини за мирис од глава до опашка“.

А нивниот омилен мирис е сопствениот. Всушност, тие го сакаат својот уникатен мирис – кој делува како отпечаток од прст во воздухот – толку многу што мислат дека треба да ги замени сите други.

Како што објаснува Сендс, токму затоа мачката ќе се излиже откако ќе ја галите.

„Само за да се ослободи од вашиот мирис! Толку многу од однесувањето на мачките се сведува на посесивност и сопственост“. Сè што прават е многу територијално“, додава Сендс.

„Понекогаш, кога мачките лижат други мачки и луѓе, тие ги отстрануваат мирисите и ги заменуваат со свои. Тоа е нивен начин на обележување, па со тоа велат дека сте нивни и тие ве поседуваат. Луѓето секогаш мислат дека кога мачките се тријат од вас тоа е израз на љубов. Но, всушност, мачките се многу посесивни суштества. Колку повеќе пати поминат покрај вас и го остават својот мирис, толку подобро“, додава тој.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот