Ждреб за ФА Купот: Големо дерби уште во третото коло

Фото: EPA-EFE/NEIL HALL

Денес покрај натпреварите во Премиер лигата на Островот се влечеше и ждрепката за третото коло во ФА Купот.

Ждребот сакаше уште во оваа рана фаза да гледаме едно големи дерби помеѓу Арсенал и Ливерпул. Интересно се очекува да биде и на регионалната пресметка помеѓу Сандерленд и Њукасл, натпревар кој без разлика на нивото на клубовите секогаш привлекува внимание на Островот.

Натпреварите се играат помеѓу 5. и 8. јануари.

ФА Куп трето коло:

Шрусбери – Врексам/Јеовил

Арсенал – Ливерпул

Стоук – Брајтон

Норич – Кру/Бристол Роверс

Вест Хем – Бристол Сити

Тотнем – Барнли

Фулам – Ротерам

ВБА – Алдершот/Стокпорт

Саутемптон – Алфретон Таун/Валсал

Вимблдон/Рамсгејт – Ипсвич

Питербороу – Лидс

Милвол – Лестер

Вотворд – Честерфилд/Лејтон Ориент

Сандерленд – Њукасл

Шефилд Венздеј – Кардиф

Кристал Палас – Евертон

Мидлсброу – Астон Вила

Нотингем форест – Блекпул/Форест Грин

Виган – Манчестер јунајтед

Манчестер Сити – Хадерсфилд

Гилингем – Шефилд јунајтед

Свонси – Морекамб

Блекбурн – Кембриџ

Челси – Престон Норд Енд

КПР – Борнмут

Ковентри – Оксфорд

Брентфорд – Вулвс

Меидстон – Стевениџ/Порт Вејл

Њупорт Каунти/Барнет – Истлеит/Рединг

Хал – Бирмингем

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ