Захарова ѝ се закани Британија: Ако Украинците користат ваше оружје за напад врз Русија, веднаш ќе одговориме

Марија Захарова / Фото EPA-EFE/YURI KOCHETKOV

Москва ќе одговори со удари врз британски цели доколку Украина го искористи британското оружје за удар врз руска територија, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.

Британски цели „на територијата на Украина и надвор од нејзините граници“ може да бидат погодени во такво сценарио, рече Захарова.

Таа го повтори предупредувањето на Москва, што беше издадено претходно овој месец, откако британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон рече дека Украина има право да користи британско оружје за да напаѓа цели во Русија.

Русија реагираше со огорченост на изјавата и ја наведе како една од причините поради која одлучила да одржи вежби овој месец за симулирање на лансирање на тактичко нуклеарни ракети.

Марија Захарова изјави и дека Москва не гради воени сојузи или блокови, вклучително и со Кина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот