Вооружените сили во регионот на Доњецк ги обновија нападите со беспилотни летала

Украински воздухопловни единици ги нападнаа руските освојувачи со беспилотни летала во регионот на Доњецк.

Војниците на 79-та воздушна јуришна бригада демонстрираа употреба на нови беспилотни летала.

Беспилотни летала се користат против руските војници кои ги напаѓаат украинските позиции кај Новомихаиливка во областа Доњецк.

Беспилотните летала се опремени со систем за наведување.

Овозможува автоматско постигнување цел и удар без пилотска интервенција.

Ова би требало значително да ја зголеми ефикасноста на користењето и да помогне во заобиколувањето на руските системи за електронско војување.

Ова го решава проблемот со губење на комуникацијата и промашување на целта бидејќи поради карактеристиките на теренот, комуникацијата може да се изгуби за време на спуштањето.

Со други зборови, овој систем го решава главниот проблем на последниот дел што дронот мора да го надмине за да ја погоди целта.

Оператор со самонаведуваниот систем едноставно го води дронот до целта.

Оваа технологија не е нова за беспилотните летала што се користат во Украина.

Се известува дека полскиот дрон „Warmate“ на „WB Group“ веќе има таков систем.

Исто така, украинските беспилотни летала со долг дострел „Lyutyi“ се водат до целта со висока точност токму поради овој систем.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот