Војната во Газа повторно се разгорува: Израел нападна 400 цели, убивајќи најмалку 240 луѓе

Израелски напади

Израелската војска соопшти дека погодила повеќе од 400 цели во Појасот Газа по истекот на прекинот на огнот вчераутро, при што загинале 240 луѓе во нападите, според палестинската исламистичка влада предводена од Хамас.

Хамас во соопштението додаде дека уште 650 лица се ранети во израелските воздушни, артилериски и поморски напади врз Појасот Газа.

Израелските сили најмногу го гаѓаа Кан Јунис во јужниот дел на Газа, каде беа уништени десетици куќи, а луѓето внатре беа убиени, додаде Хамас.

Во соопштението на израелската армија се наведува дека со борбени авиони „погодила“ повеќе од 50 цели во областа Кан Јунис.

„Војниците на израелските одбранбени сили ги погодија терористите и инфраструктурата на Хамас во областа Беит Лахиа“, додаде израелската војска.

Артилерија и воздушни напади беа насочени и кон северот на Појасот Газа, се додава во соопштението.

Целта на армијата беше „терористички ќелии“, „џамија што ја користи Исламскиот џихад како команден центар“ и комплекс за складирање оружје, се додава во соопштението.

Покрај тоа, инфраструктурата и опремата што ја користат поморските сили на Хамас беа цел на јужниот дел на Газа, соопшти израелската војска.

Израел и Хамас меѓусебно се обвинуваат за кршење на еднонеделното примирје со кое се овозможи ослободување на стотици заложници во замена за ослободување на 240 палестински затвореници и забрзана испорака на хуманитарна помош за населението во Појасот Газа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот