Во еврозоната инфлацијата е намалена помалку од очекуваното

Инфлација, илустрација / Фото: МИА

Инфлацијата во еврозоната се намали помалку од очекуваното во февруари, зголемувајќи ја веројатноста дека Европската централна банка ќе почека до летото пред да ги намали каматните стапки.

Инфлацијата падна на 2,6 отсто од 2,8 отсто во јануари, покажаа прелиминарните податоци на Евростат, а аналитичарите очекуваа таа да се намали на 2,5 отсто, пренесува „Политико“.

Се чинеше дека ценовните притисоци останаа, и покрај привремените знаци на подобрување. Исклучувајќи ги понестабилните елементи, како што се храната, алкохолот, тутунот и енергијата, инфлацијата забави на 3,1 отсто од 3,3 во јануари, но беше и над прогнозата од 2,9 отсто.

Податоците ќе ја зајакнат позицијата на аналитичарите на Европската централна банка, кои рекоа дека е рано да се почне да се зборува за намалување на каматните стапки. Гувернерот на австриската народна банка Роберт Холцман изјави за „Политико“ дека за тоа нема да се разговара пред јуни.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот