Виетнам ги зајакнува вооружените сили со напредни руски тенкови

Виетнамската армија се опреми со најновата генерација на рускиот борбен тенк од варијантата Т-90С и Т-90К, најсовремен главен борбен тенк произведен од Русија.

Овој потег, како што е забележан од страна на Меѓународниот институт за истражување на мирот во Стокхолм за трговија со оружје, а првата серија од овие тенкови беше испорачана во текот на 2018 и 2019 година, пишува „armyrecognition“.

Вкупната нарачка на Виетнам вклучува 64 единици од Т-90С, заедно со неговата командна варијанта, Т-90СК, што означува значителна надградба на неговите оклопни способности.

Во поширокиот контекст на Југоисточна Азија, вооружените сили на Виетнам се издвојуваат по нивната богата воена традиција и големото оперативно искуство, надминувајќи многу соседни земји.

Оваа разлика е дополнително засилена со широката јавна поддршка за одбранбените стратегии на Виетнам, особено во услови на тековни поморски спорови со Кина за Јужното Кинеско Море.

Донесувањето на новиот Закон за национална одбрана во 2018 година и објавувањето на белата книга за одбрана во 2019 година ја нагласуваат посветеноста на Виетнам за заштита на својот суверенитет.

Белата книга конкретно се осврнува на несогласувањата на нацијата со Кина, нагласувајќи ја важноста на заедничките напори за обезбедување регионална стабилност.

Од сега, инвентарот на виетнамската армија вклучува застрашувачки вкупно 1.383 главни борбени тенкови. Оваа разновидна колекција опфаќа 45 тенкови Т-34 од советската ера, над 850 Т-54/Т-55 заедно со надградена верзија, мод Т-54Б, 70 тенкови Т-62, новостекнати 64 тенкови Т-90С/К , и 350 тенкови од типот 59 набавени од Кина.

Ова стратешко подобрување на оклопните сили на Виетнам е јасен доказ за посветеноста на земјата да одржува робусна одбранбена положба наспроти безбедносните предизвици кои се појавуваат.

Т-90С е извозна варијанта на Т-90, главниот борбен тенк што беше развиен и произведен од Русија.

Овој модел означува напредок од линиите на тенкови Т-72 и Т-80, при што оригиналниот Т-90 влезе во служба во руската војска во раните 1990-ти.

Дизајниран да ги задоволи специфичните барања на меѓународните клиенти, Т-90С вклучува неколку модификации што го прават поразличен од неговите претходници.

Во однос на земјите кои го користат Т-90С, тој е широко извезен и е во служба во неколку нации ширум светот.

Земјите како Индија, Алжир и други го купија Т-90С за да ги надградат нивните оклопни сили, вреднувајќи го тенкот поради неговата рамнотежа на огнена моќ, мобилност и заштита.

При испитување на Т-90С во однос на огнената моќ, тенкот има екипаж од 3 лица благодарение на употребата на автоматски систем за полнење муниција.

Тој е вооружен со цевка за стрелба со мазна дупка од 125 мм, способен за испукување на различни видови муниција.

Мобилноста е уште една клучна сила на Т-90С, при што резервоарот се напојува со мотор со високи перформанси што му овозможува да се движи низ различни терени со големи брзини.

Оваа мобилност е од клучно значење за двете офанзивни операции, дозволувајќи му на тенкот да маневрира на поволни позиции и за одбранбени сценарија, каде што е неопходно брзо преместување за да се избегнат заканите.

Заштитата е клучен аспект на дизајнот на Т-90С, кој вклучува напредни оклопни системи вклучувајќи композитен оклоп, реактивен оклоп и систем за контрамерки.

Овие заштитни мерки го подобруваат опстанокот на тенкот на бојното поле со намалување на ефективноста на дојдовниот непријателски оган.

Генерално, Т-90С е сеопфатен спој на огнена моќ, мобилност и заштита што се надоврзува на наследството на оригиналниот тенк Т-90.

Со прилагодување на овие способности за да се задоволат потребите на меѓународните корисници, Т-90С ја обезбеди својата позиција како вредно средство во оклопните сили на земјите ширум светот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот