(ВИДЕО) Украинските сили со поморски дрон ги нападнаа руските позиции во Миколаев

Украинските одбранбени сили употребија поморски дрон за да ги погодат руските позиции на копно во регионот на Миколаев.

Руските медиуми објавија дека морнаричко беспилотно пловило лансирало гранати врз руските позиции во близина на Кинбурн.

На објавената снимка се гледа како украински брод без екипаж пука со проектили кон руските позиции.

Лансерот е поставен на врвот на поморскиот дрон. Дронот лансираше најмалку 6 гранати одеднаш.

Украинците веројатно инсталирале фрлач за ненаведувана муниција воздух-земја на пловилото.

Со помош на вакви мобилни поморски ракетни фрлачи, одбранбените сили се во можност да нападнат руски цели во близина на брегот на Крим.

Можно е една од целите да бидат руски авиони на аеродромите на Крим како и магацини со воена опрема.

Украинските поморски беспилотни пловила претрпеа многу брз развој во текот на изминатата година.

На крајот на 2023 година, се дозна дека морнаричките дронови на „Sea Baby“ се опремени со ракетни фрлачи.

Во мај, Украина почна да користи поморски дронови со противвоздушни ракети во борбени операции. Поморските беспилотни пловила беа опремени со ракети воздух-воздух „Р-73“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот