ВИДЕО | Шпанскиот министер реагира: Израелскиот колега објави „ужасно и скандалозно видео“

Инсерти од видеото кое го коментираше шпанскиот министер/Фото: Скриншот/Х

Шпанскиот министер за надворешни работи го осуди како „скандалозно и ужасно“ видеото објавено од неговиот израелски колега во кое се сугерира дека Хамас ќе и биде благодарен на Шпанија за нејзиното најавено признавање на Палестина, во услови на растечки расправии меѓу Шпанија и Израел за војната во Газа.

Шпанија минатата недела објави дека ќе ја признае Палестина како држава, а во последните денови двајца министри во шпанската влада го споменаа геноцидот во Газа. Краткото видео објавено денеска од страна на израелскиот министер за надворешни работи, Израел Кац, на платформата на социјалните мрежи Х ја истакнува пораката „Хамас: Грасијас Еспања“ („Хамас: благодарам Шпанија“).

На видеото се гледа шпанско знаме, а потоа двојка која танцува на фламенко музика, прошарани со снимки на кои се гледаат борци на Хамас и луѓе кои бегаат за време на нападот на Хамас на 7 октомври врз јужен Израел, кој ја започна воената кампања на Израел во Газа.

„Нема да паднеме на провокации. Видеото е скандалозно и страшно“, изјави шпанскиот министер за надворешни работи Хозе Мануел Албарес на прес-конференција во Брисел.

„Тоа е скандалозно бидејќи целиот свет знае, вклучително и мојот колега во Израел, дека Шпанија уште од првиот момент ги осуди акциите на Хамас“. „И ужасната е од користењето на еден од симболите на шпанската култура“, додаде тој.

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес во саботата рече дека конфликтот во Газа е „вистински геноцид“, повторувајќи ги коментарите на шпанската вицепремиерка Јоланда Дијаз, која минатата недела исто така го опиша конфликтот како геноцид.

Израел силно ги отфрли обвинувањата на Јужна Африка против него пред Меѓународниот суд на правдата дека извршил геноцид врз Палестинците, велејќи дека дејствувал за да се брани и да се бори против Хамас. Шпанија, заедно со Ирска и Норвешка, објавија оваа недела дека ќе ја признаат палестинската држава на 28 мај.

Израел рече дека тоа е „награда за тероризмот“ и ги отповика своите амбасадори од трите престолнини. Во нејзините изјави во вчерашното телевизиско интервју, Роблес рече дека признавањето на Палестина објавено од Мадрид не е потег против Израел, туку има за цел да помогне да се стави крај на насилството во Газа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот