ВИДЕО | Русите испратија во битка роботски мини-тенкови кои можат да фрлаат гранати

Руски мини-тенкови / Фото Јутуб

Минатата недела нови руски роботски тенкови вооружени со гранати се приклучија на нападот врз украинските позиции околу населбата Бердичи, западно од урнатините на Авдијивка.

Овој борбен тест – првпат досега вооружено беспилотно копнено возило (УГВ) беше испратено на голем механизиран напад – беше огромен успех, според еден руски пропагандист, иако најмалку два од шест руски УГВ прво биле имобилизирани, а потоа кренати во воздух од украински летачки дронови, пишува Форбс.

Копнените роботи, долги околу еден и пол метар и вооружени со фрлачи на гранати АГС-17, беа воведени во борбите како дел од руските напади западно од Авдијивка. Тој град, поранешно украинско упориште во источна Украина, падна пред еден месец благодарение на руските бомби и пешадиските напади за кои Русите скапо платија.

„Како дел од борбената мисија, група нападни беспилотни летала ги поддржаа операциите, обезбедувајќи сузбивање на непријателските позиции во селото користејќи ги инсталираните фрлачи АГС-17 од кои испукаа неколку стотици гранати“, напиша пропагандистот Борис Рожин.

„За време на борбената мисија, беспилотните летала постигнаа добри резултати“, додаде тој. „Тие продолжија да работат дури и во услови кога загубата на војници и скапа опрема би била неизбежна“.

Она што Рожин не го спомна е дека 47-та механизирана бригада на украинската армија онеспособи или оштети најмалку два роботи, а потоа испрати мали воздушни дронови за да ги разнесат.

Фактот дека руските УГВ се загрозени од украински летачки дронови не го изненади Семјуел Бендет, консултант на тинк-тенк со седиште во Вирџинија, кој се фокусира на руската воена технологија. „Во моментов, сè што се движи на бојното поле е забележано и погодено од дронови“, рече тој.

Обидувајќи се да го надополни недостигот на оружје во своите редови, Киев ангажираше мрежа од стотици мали работилници за изградба на најмалку 50.000 мали беспилотни летала месечно.

Сиромашните руски радио-заглавувачи главно не можат да ги запрат украинските беспилотни летала. Украинските заглавувачи, од друга страна, се многу поуспешни во заземјување на лошо направени руски дронови, давајќи им на Украинците постојана – и растечка – предност во борбата со беспилотни летала. Таа предност им овозможува на украинските бригади да продолжат да се спротивставуваат на масовните руски копнени напади, вклучително и неодамнешниот тенковски напад кој можеби беше најголемиот од почетокот на инвазијата во целосни размери пред повеќе од две години.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот