ВИДЕО | Педијатар предупредува: Не им верувајте на домашните кучиња во близина на мали деца

Фото: Pexels

Иако сите ги сакаме нашите домашни миленици, не секогаш треба да им веруваме, особено кога станува збор за децата.

Ова го потврдува и педијатар Сами, една од двете сопственички на тикток-профилот „Педи палс“. Таа ги предупредува родителите дека симпатичните, популарни видеа од бебиња и кучиња што ги гледаме на социјалните медиуми се исклучок. Динамиката помеѓу бебињата и кучињата во реалниот живот може да биде многу поопасна.

– Знам дека ги сакате вашите миленици и дека им верувате, но ако имате деца, не треба – предупредува таа.

Фото: Pexels

Кога нејзините деца биле мали, кучињата не им приоѓале, и обратно. Таа признава дека нејзините кучиња никогаш во животот не покажале агресија, но тоа не значи дека нема да покажат во иднина.

– Само велам дека никогаш не можете да бидете премногу внимателни околу кучињата, без оглед на тоа колку ги сакате и колку се нежни – вели таа во видеото.

@thepedipalsThe worst cosmetically damaging dog bite I saw was actually done by a chihuaha. Of course larger dogs can even unalive people. So if you love your dog and kids, stop playing into the fairy tales of the internet- and be cautious, vigilant and smart. Im sure someone will say they didn’t like me whispering and for that, I pre-emptively apologize.♬ original sound – The PediPals (Pediatric Pals)

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот