ВИДЕО | Најмалку двајца мртви во израелски напад врз Дамаск

Напад над Дамаск, Сирија / Фото EPA-EFE/YOUSSEF BADAWI

Најмалку две лица се убиени во осомничен израелски ракетен напад во главниот град на Сирија, Дамаск, соопштија сириските државни медиуми и активисти.

Сириската војска соопшти дека двајца цивили загинале кога неколку проектили погодиле станбен блок во областа Кафр Соуса.

Набљудувачката група соопшти дека се убиени двајца странци и еден сириски цивил, и дека областа била посетувана од високи претставници на иранската револуционерна гарда и либанската група Хезболах.

Сепак, таа претходно призна дека извршила стотици напади врз цели во Сирија за кои вели дека се поврзани со Иран и сојузничките вооружени групи.

Таа, наводно, ги засилила таквите напади од почетокот на војната во Појасот Газа во октомври, како одговор на прекуграничните напади врз Израел од страна на Хезболах и други групи поддржани од Иран во Либан и Сирија, кои велат дека дејствуваат во поддршка на сојузничката палестинска група Хамас.

Минатиот месец, во напад во Дамаск за кој беше обвинет Израел беа убиени пет високи членови на револуционерната гарда и неколку сириски безбедносни сили.

Сириската официјална новинска агенција Сана цитира воен извор кој вели дека голем број проектили биле лансирани кон Дамаск од правец на Голанската висорамнина окупирана од Израел, непосредно пред 09:40 часот во средата.

Проектилите погодија станбена зграда во Кафр Соуса, западно од градот, при што загинаа двајца цивили, а уште еден беше ранет, додаде изворот.

Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Обединетото Кралство – која ја следи војната во Сирија преку мрежа на извори – соопшти дека проектилите убиле двајца несириски државјани кои биле во станбениот блок. Сириски цивил кој бил на улицата долу бил убиен од шрапнел.

Видеото и фотографиите објавени на интернет ги покажаа последиците од, како што се чинеше, прецизен удар на четвртиот кат од зградата, при што јасно се гледаат големи оштетувања на надворешноста и внатрешноста на еден стан.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот