ВИДЕО | Илјадници луѓе излегоа на улиците на Шпанија во знак на поддршка за Палестинците

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Шпанија во знак на поддршка за Палестинците / Фото EPA-EFE/FERNANDO VILLAR

Илјадници луѓе вчера излегоа на улиците на Шпанија на 75-годишнината од Универзалната декларација за човекови права, протестирајќи против израелските убиства на цивили во Појасот Газа и кршењето на палестинските права. Демонстрантите со палестински знамиња се собраа на главниот плоштад во Мадрид, Пуерта дел Сол, пред зградата на регионалната влада.

„Денес, на Меѓународниот ден на човековите права, не смееме да ја заборавиме Палестина“, порачаа организаторите.

Од толпата извикуваа „Слобода за Палестина“, „Стоп за геноцидот во Газа“ и „Израел, терористичка држава“. Демонстрантите во Памплона, на северот на Шпанија, побараа „запирање на геноцидот врз Палестинците“ и крај на израелската воена операција.

„Човековите права умреа затоа што Израел, со безусловна поддршка на САД и ЕУ, спроведува геноцид како што е дефинирано од Високиот комесаријат за човекови права на ОН“, рече Лидон Сориано пред платформата „Бојкотирај го Израел“, која организираше собирот.

Поворката носеше транспарент на кој пишуваше „Стоп за холокаустот во Палестина“. Сличен протест се одржа и во Кордоба, на југот на земјата, но и на други места како Герника во Баскија.

По повод Генералната декларација, која била усвоена од Генералното собрание на Обединетите нации во Париз во 1948 година, денеска говореше и шпанскиот премиер Педро Санчез.

„Универзалната декларација за човекови права е стара 75 години и е порелевантна од кога било. Должност на сите е да ги браниме. Секогаш и секаде во светот“, рече Санчез.

Премиерот на Шпанија, кој претседава со ЕУ уште еден месец, во ноември го повика Израел за „неселективно убиство на палестински цивили“ и кршење на човековите права. Израел во знак на протест го повлече својот амбасадор од Мадрид.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот