ВИДЕО | Деца во Русија вежбаат стрелање во фотографии од Бајден, Зеленски и Столтенберг

Руски деца вежбаат стрелање во фотографии од Бајден, Зеленски и Столтенберг / Фото Твитер

Група руски деца направија целна практика користејќи фотографии од американскиот претседател Џо Бајден, неговиот украински колега Володимир Зеленски и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг како цели. Весникот „Аргументи и Факти“, кој е под контрола на руската влада, објави како сликите на светските лидери биле поставени на мало затворено стрелиште во техничкото училиште во сибирскиот град Томск, на околу 4.500 километри источно од Москва.

Антон Герашченко, советник на украинското Министерство за внатрешни работи, објави кратко видео од вежбите на руските деца, иако не е јасно што користеле како муниција. Герашченко напиша дека во Русија „децата „учат патриотизам“ додека пукаат во Бајден, Зеленски и Столтенберг“.

Вежбите за стрелање се одржаа како дел од вториот годишен фестивал на мирен воин на Руската Федерација што се одржа на Факултетот за градежништво во Томск. Настанот беше организиран од групата Бетл Памфлет: Аур Бојс.

„Посебно е важно кај помладата генерација да се всадат концептите на патриотизам, љубов кон татковината и зачувување на нашата историја и руската традиција“, се вели во соопштението на организаторите на социјалните мрежи.

Тие додадоа дека меѓу гостите на настанот имало и членови на платеничката група Вагнер, Томското поморско братство, Групата на советските сили во Германија, Регионалниот совет на ветераните и Народниот фронт на регионот Томск. Имаше и претставници на руското Министерство за вонредни ситуации, како и припадници на руската гарда.

Фотографиите на социјалните мрежи покажуваат женски учеснички во народни носии како позираат покрај мажи во воени униформи, некои со покриени лица, пишува Њузвик.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот