ВИДЕО | Андоновиќ: Eвропски трупи во Украина?

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека не ја исклучува можноста за испраќање копнени трупи во Украина, но рече дека сè уште нема консензус за тој чекор, пренесува Гардијан.

Макрон, на состанокот на 20 претежно европски лидери во Париз, повика да се засили европскиот одговор на рускиот воен напредок во Украина, сепак призна дека „нема консензус за официјална поддршка на какви било копнени трупи“. „Но, потенцираше дека ништо не треба да се исклучи. Ќе направиме сè што можеме за да ја спречиме Русија да победи“, изјави Макрон.

Ова е прв пат да има толку отворена дискусија за националните држави кои колективно гледаат на обезбедување трупи за поддршка на исцрпената армија на Украина.

Состанокот, набрзина свикан од Макрон откако украинската линија на фронтот почна да се распаѓа, беше договорено да се фокусира на пет клучни области на дејствување: сајбер одбрана, заедничко производство на воено оружје и муниција за Украина, одбрана на земјите директно загрозени од руска офанзива, како што е Молдавија, поголема воена заштита на Украина на границата со Белорусија поддржана од Русија и деминирање на Украина.

Тој најави и нова коалиција која ќе обезбеди ракетни капацитети со долг и среден дострел.

Инсистирајќи дека поразот на Русија е суштински за мирот и безбедноста во Европа, тој рече дека е неопходно Европа да премине од зборови на дела за да донесе јасни одлуки за изградба на европски одбранбен столб независен од САД.

Запрашан за можноста за континуирана поддршка за Украина во контекст на американските претседателски избори во ноември, тој рече: „Не можеме да го чекаме исходот од изборите во САД за да одлучиме каква ќе биде нашата иднина“. Иднината на Европа е загрозена, па Европејците треба да одлучат. Ако другите сакаат да се приклучат и да помогнат, фантастично, но тоа е само дополнителен бонус“.

Тој рече дека тоа е неопходно не затоа што Европа е песимистичка, пркосна или плашлива, туку едноставно затоа што иднината на Европа е загрозена.

Киев е критично зависен од оружјето од западните сојузници, особено од САД, за да ја продолжи својата борба против Русија, која е многу посилна воена сила со изобилство на артилериска муниција.

Но, многу потребниот нов пакет воена помош од повеќе од 60 милијарди долари од САД сè уште чека одобрение од Долниот дом на Конгресот, откако Сенатот му даде зелено светло.

Изминатиов викенд, министерот за одбрана на Украина рече дека речиси половина од целата западна помош во моментов се одложува, што ја чини Украина животи и територија.

Руската инвазија на Украина влезе во третата година, без знаци дека најголемата војна во Европа од Втората светска војна може наскоро да заврши.

На кризниот состанок за поддршка на Украина во понеделникот присуствуваа шефови на европски држави, меѓу кои и германскиот канцелар Олаф Шолц и британскиот министер за надворешни работи Дејвид Камерон.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот