(ВИДЕО) Американскиот „Stryker“ ангажиран од Украина во борбите за Вовчанск

Украински сили со западни оклопни возила се вклучени во битките во Вовчанск, и во харковскиот регион.

Војниците на 82-та воздушна јуришна бригада рекоа дека постојано се во контакт со руски групи кои се обидуваат да напредуваат во селото.

Украинските сили користеле американски оклопни транспортери „Страјкер“.

„Војниците на 82-та воздушна нападна бригада успеаја да го потиснат непријателот и да ја уништат непријателската група, која се обидуваше да ја окупира населбата“, соопшти војската.

На објавеното видео, војниците со „Страјкер“ ги нападнаа напаѓачите во една од куќите во северниот дел на Вовчанск.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот